Ознака: мвр

Полицијата го контролира Владимир Талески во домашен притвор

По изрекувањето на пресудата од осум години затвор од страна на судијката на Кривичниот суд, Добрила Кацарска, поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески од...

Пандемијата го реорганизира и купувањето

Имено, поради рестриктивните мерки повеќе банкарски филијали, наплатни пунктови, продавници за разна стока, државни институции се затворени, па нивното работење се префрли на интернет,...

Кривични пријави за двајца кичевци поради непочитување на полицискиот час

ОВР Кичево поднесе кривични пријави против кичевците А.М.(23) и Љ.М.( 25) за сторено казнено дело „непостапување според здраствените прописи за време на епидемија“. Пријавените во...

Кинеската полиција донираше заштитна опрема за македонските колеги

Кинеската амбасадата во Скопје денеска донираше медицинско-хигиенски материјали наменети за заштита на полициските службеници, кои заедно со здравствените работници се на првата линија во...

Кражбите преполовени, но и понатаму ги има

Ограничувањето на движењето се чини не важи за сите Нецели две недели од воведувањето на полицискиот час излегуваат на површина и одредени аномалии, односно злоупотреби...

Нухиу: Имаме петмина заразени со коронавирус во полицијата

Заменик-министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, преку Фејсбук информираше дека во полицијата има петмина вработени заразени со коронавирус. - Потврдено дека имаме позитивни петмина вработени...

Уапсен радовишанец кој побегнал од струмичкиот затвор

Радовишанец на возраст од 24 години по кој била распишана потерница поради бегство од срумичкиот затвор, бил пронајден и уапсен во текот на вчерашниот...

Приведени се 102 лица кои вчера не го почитувале полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие, на територијата на државата вкупно 263 лица не ја почитувале мерката за забрана на движењето, при што полициските службеници...

Над илјада граѓани дојдени од странство се во државен карантин

Два авиони од Љубљана и Минхен со наши државјани од се очекува денес да пристигнат во Македонија, извести техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе...

Чулев: 502 граѓани не ја почитувале мерката за ограничување на движењето,...

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, на денешната прес-конференција ги соопшти податоците за почитувањето на мерката за ограничување на движењето на граѓаните која започна...