Ознака: мајстори

Европа и Балканот во трка по мајстори и занаетчии

На земјите од Западна Европа во овој момент им недостигаат 300 илјади мајстори, што ќе претставува сериозна конкуренција за балканските фирми да ги задржат...

Карлсен ќе игра во Македонија?

Македонските љубители на шахот и во 2019 година ќе можат да уживаат во играта на големите шаховски мајстори. В година во Скопје треба да...

Егзодус – Груевски, доктори, шофери и мајстори

Во седмицата, која во медиумите е означена како Недела против лажни вести пристигна сензационалната вест, најсензационалната од независноста на Македонија, ако се исклучи падот...

Tренери мајстори на замените

На мечевите тие направија измени по кои фудбалерите што влегоа во игра постигнуваа голови за победа на седум меча, а еднаш за реми. Осуммина тренери...

Драматичен недостиг на занаетчии и мајстори во Германија

На Германија итно и треба над 150.000 занаетчии и мајстори, соопшти германското Здружение на занаетчии. -Во моментов германските занаетчии имаат толку нарачки што се присилени...

Нема мајстори да ги закрпат дупките на пазарот на трудот

Македонија сѐ уште има висока стапка на невработеност, а една од причините е неусогласеноста помеѓу образовниот систем и потребите на стопанството Технички контролор, молер, монтер,...