Ознака: мајски оперски вечери

„Риголето“ со солисти од Италија на „Мајски оперски вечери“

На 47. Мајски оперски вечери, вечерва, во 20 часот, ќе биде изведена оперската претстава „Риголето“, едно од најголемите и најсилни оперски ремек-дела на таткото...

„Лучија од Ламермур“ на „Мајските оперски вечери“

Оперската претстава „Лучија од Ламермур“ на Гаетано Доницети и изложба на фотографии на оперската примадона Ана Липша Тофовиќ „Божествена симбиоза“ ќе се одржат вечерва,...

„Лебедово езеро“ во рамките на 47. Мајски оперски вечери

Во рамките на 47-те „Мајски оперски вечери“ на 12 мај ќе биде изведен бисерот на балетската уметност и еден од најубавите балети во класичната...

Мајските оперски вечери отворени со Триумфалниот марш од „Аида“

 Четириесет и седмите Мајски оперски вечери беа отворени со звуците на „Триумфалниот марш“ од „Аида“ и со палење на фестивалскиот оган, вечерва во Националната...

Почнуваат 47-тите Мајски оперски вечери

Меѓународниот фестивал на оперската уметност Мајски оперски вечери почнува вечерва, 9 маj, а ќе трае до 31 мај. За време на фестивалот, кој оваа...

„Аида“ ќе ги отвори 47-ми Мајски оперски вечери

На денешната прес конференцијата која се одржа во 11 часот во фоајето на Националната опера и балет, по повод отварањето на 47-ми Мајски оперски...

„Турандот“ на Мајските оперски вечери

Првенката на Операта Весна Ѓиновска-Илкова ќе настапи во насловната улога на „Турандот“ која вечер од 20 часот ќе биде изведена во Македонската опера и...

Отворени 46. Мајски оперски вечери

Со звуците на Триумфалниот марш од Вердиевата „Аида“ и со традиционалниот фестивалски оган кој вечерва го запали првенката на Операта Весна Ѓиновска-Илкова, во Македонската...

Почнуваат 46. Мајски оперски вечери

Со премиера на операта „Боеми“ од Џакомо Пучини во режија на Дејан Прошев, вечер во Македонската опера и балет ќе почнат 46. Мајски оперски...

Мајските оперски вечери во знакот на Пучини

Мајските оперски вечери кои по 46-ти пат ќе се одржуваат од 9-ти до 31 мај годинава ќе бидат во знакот на 160-годишнината од раѓањето...