Ознака: мајмунски сипаници

Колкава е опасноста за ширење мајмунски сипаници, каква заштита треба, објаснува...

Според него, после две и пол години пандемија на ковид-19, нема место за дополнителен стрес! Не постои никаква опасност за ширење на болеста мајмунски сипаници...

Вакциналната лотарија на ЕУ против мајмунските сипаници проследена со немир

Пандемијата на ковид-19 го рашири вакциналнот национализам, додека раните денови на ХИВ-кризата беа проследени со хомофобија, стигматизација и нееднаков пристап до третманите за лечење....

Во Македонија нема потврден случај со мајмунски сипаници, има сомнителен кој...

Засега нема потврден случај на мајмунски сипаници во земјава. На Клиниката за инфективни болести нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Министерство...

Во САД прогласија вонредна состојба во јавното здравство поради мајмунските сипаници

Властите во САД прогласија вонредна состојба во јавното здравство поради мајмунските сипаници. Таквиот потег ќе ослободи средства за итни случаи и ќе укине некои бирократски...

Вонредна епидемија поради мајмунски сипаници во Њујорк

Властите на Њујорк прогласија вонредна епидемиолошка состојба поради ширењето на мајмуни сипаници, пренесоа светските агенции. Според градоначалникот Ерик Адамс, околу 150.000 луѓе се изложени на...

Регистриран првиот случај на мајмунски сипаници во Црна Гора

Во Црна Гора е регистриран првиот случај на мајмунски сипаници кај црногорски државјанин кој е во добра општа состојба, соопшти денеска Институтот за јавно...

Прв смртен случај од мајмунски сипаница во Европа

Министерството за здравство на Шпанија вчера го потврди првиот смртен случај од мајмунски сипаници во земја, што е прв смртен случај во Европа и...

Сали: Немаме регистрирано случај на мајмунски сипаници, имаме тестови и вакцини...

Во земјава нема регистрирано случај на мајмунски сипаници, а Институтот за јавно здравје располага со доволно тестови за дијагностицирање на овие сипаници, изјави денеска...

Во 78 земји во светот евидентирани над 18 илјади случаи на...

Повеќе од 18.000 случаи на мајмунски сипаници се пријавени во 78 земји во светот, од кои повеќето во Европа, објави денеска Светската здравствена организација. СЗО...

Во Србија потврдени 10 случаи на мајмунски сипаници, осум во Белград

Во Србија досега се регистрирани десет потврдени случаи на мајмунски сипаници, соопшти Институтот за јавно здравје „Д-р Милан Јовановиќ Батут“, јави дописникот на МИА...