19.8 C
Skopje
28.9.2021 - 3:00

Ознака: мајмуни

Политиката е постара од човештвото

Шимпанзата имаат свој јазик. Колку и да звучи неверојатно, тие имаат и чувство за хумор. Но човекот има и други сличности со шимпанзата, кои...

И мајмуните го менуваат акцентот кога ќе се преселат

Приматите на бразилските делови на Амазон најдоа начин да ја приспособат комуникацијата за подобро да се согласуваат со своите соседи. Мајмуните го користат „акцентот“...

Најсериозниот кандидат за вакцина против ковид-19 со лоши резултати

Кандидатот за вакцина против коронавирус од Универзитетот во Оксфорд не го запира вирусот кај мајмуните и можно е да има само делумна ефикасност во...

Експериментална вакцина првпат ефикасна кај мајмуните

Првпат експериментална вакцина се покажала успешна и во голема мера ги заштитила мајмуните од коронавирусот, пренесува биофармацевтската компанија „Синовац биотек“. Вакцината, која користи инертни...

И животните во Зоолошката летово се разладуваат со овошен сладолед

На овие високи летни температури не бараат разладување само луѓето туку и животните од скопската Зоолошка градина. Поради жештините летово повеќето животни имаат намален...