Ознака: Мајк Помпео

Помпео се премисли: Не сме сигурни дека вирусот потекнува од лабораторија...

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, изјави дека САД не се сигурни оти коронавирусот потекнува од лабораторија во кинескиот град Вухан, иако неодамна тврдеше дека има...

Помпео вели дека САД можеби никогаш повеќе нема да ја финансираат...

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, изјави дека Светската здравствена организација (СЗО) треба темелно да се реформира и дека Соединетите држави, најголемиот донатор на таа...

Помпео: Никакви санкции не ја спречуваат помошта за ковид-19 за Иран

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, рече дека низа санкции од САД не ја запираат хуманитарната помош да стигне до Техеран иако ОН и групите...

Северна Кореја се заканува со прекин на дијалогот со САД

Северна Кореја се закани дека ќе стави крај на дијалогот со САД, откако американскиот министер за надворешни работи, Мајк Помпео, изјави дека едвај чека...

Помпео: Членството на Македонија во НАТО ќе доведе до поголема безбедност

Северна Македонија стана 30-та сојузничка на НАТО, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео и нагласи дека влезот во НАТО претставува врв на напорите правени...

Помпео: Кина сѐ уште крие информации за коронавирусот

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, остро го критикуваше однесувањето на Кина за ширењето на заразата со коронавирусот, велејќи дека нивната владејачка Комунистичка партија сè...

САД ја затвораат границата со Мексико, цела Калифорнија во карантин

Америка денеска ја затвори границата со Мексико за сите неитни патувања, а државата Њујорк ги запре сите активности кои не се нужни. Границата меѓу САД...

Помпео ја обвини Кина дека не споделува информации за коронавирусот

Американскиот државен секретар Мајк Помпео ја обвини Кина дека ги остава САД „зад линијата“ во обидот да спречат епидемија на коронавирус. Тој ова го кажа...

Помпео: Насилството во Авганистан не е прифатливо

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео изјави дека насилството во Авганистан не е прифатливо. - Знаеме дека патот пред нас ќе биде тежок. Го очекувавме тоа...

Помпео: САД можат да ја снабдат Белорусија со нафта и гас

САД се подготвени во целост да ја снабдат Белорусија со енергетски ресурси, по конкурентни цени, изјави денеска американскиот државен скретар, Мајк Помпео во Минск. -...