29.6 C
Skopje
22.7.2019 - 19:05

Ознака: Мајкрософт

Технолошките гиганти се борат за „воениот облак“ на Пентагон

Технолошките гиганти „Амазон“ и „Мајкрософт“ се борат за договорот вреден десет милијарди долари од Пентагон, предвиден за проектот за создавање на првиот „воен облак“...

Една грешка го чинеше Бил Гејтс 400 милијарди долари

Некогашниот шеф на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, реши да сподели за што најмногу се кае кога станува збор за управувањето на оваа компанија. А тоа...

Бил Гејтс ја призна најголемата грешка на „Мајкрософт“ која го чинела...

Поранешниот директор на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, за време на интервју со „Вилиџ Глобал“ отворено зборуваше за што најмногу се кае кога е во прашање...

„Мајкрософт“ ја откри следната генерација на конзоли

Со новите верзии на „Плејстејшн“ и на „Икс бокс“ ветуваат дека ќе ги повлечат екраните за вчитување „Мајкрософт“ го откри својот нов „Икс бокс“, со...

Бил Гејтс повторно со богатство над 100 милијарди долари

Состојбата на основачот на компанијата „Мајкрософт“, Бил Гејтс надмина 100 милијарди долари. Тоа се случува првпат од 1999 година, пишува „Форбс“. – Состојбата на Бил...

Мајкрософт сериозен партнер на Република Македонија

Премиерот Зоран Заев, министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и претседателот на Националниот совет за ИКТ во Владата Владимир Цветковиќ денеска се сретнаа...

„Амазон“ го надмина „Мајкрософт“ на листата највредни компании во САД

„Амазон“ го надмина „Мајкрософт“ на листата највредни компании во САД со чии акции јавно се тргува, откако превирањата на берзите доведоа до промена на...

Почина Пол Ален, еден од основачите на Мајкрософт

Пол Ален, еден од основачите на Мајкрософт почина вчера на 65 години. Претходно, тој и соопшти на јавноста дека ракот што веќе еднаш го лекувал,...

Мајкрософт во ноември ја прекинува поддршката на Скајп Класик

Мајкрософт официјално ја претстави новата верзија на Скајп во јули, што доведе до значајни промени во дизајнот и функционалноста на апликацијата. Премиерата на Скајп...

Виндоус 10 веќе се користи од над 700 милиони уреди

Мајкрософт продолжува да се потпира на агресивна стратегија за промовирање на Виндоус 10 помеѓу корисниците. Компанијата потврди дека платформата веќе се користи од над 700...