19.8 C
Skopje
28.9.2021 - 9:48

Ознака: мајки

Ирска се извини за смртта на 9.000 деца во домовите за...

Ирска денес официјално се извини за скандалот со домовите за невенчани мајки во кои починале 9.000 деца во периодот помеѓу 1922 и 1998 година. -...

Ѓоргиевска: Секоја мајка има право на здравствена заштита

Сопругата на претседателот на државата, Елизабета Ѓоргиевска денеска се обрати на настан посветен на првиот извештај за ревизија на перинаталната смртност во Северна Македонија...

Мајките по вторпат излегоа на протест за породилно отсуство

Попладне пред владата мајките на деца до шестгодишна возраст и оние на породилно отсуство го одржаа вториот протест против одлуката за враќање на работа...

Мајките излегоа на протест пред Владата

На протест пред владата попладнево излегоа мајките на деца до 6 години, кои според владината одлука треба да се вратат на работа. Тие бараат...

Третина од мајките би ја напуштиле работата ако децата имаат онлајн...

Доколку во новата учебна година училишната настава се одвива онлајн, една третина од италијанските мајки се подготвени да ги напуштат работните места, а дури...

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение за ковид-19 и дека...

Мајките ги извршуваат повеќето домашни обврски во карантин

Истражувањата направени за време на карантин покажуваат дека во домовите каде  што работат и мајката и таткото, жените ги извршуваат поголемиот дел од домашните...

Жените сѐ подоцна стануваат мајки

Средината на осумдесеттите години од минатиот век на Клиниката за гинекологија и акушерство во Белград се родиле околу 11.000 бебиња, а лани имало за...

Половина од мајките се пораѓаат над 35-годишна возраст

Повеќе од половината родилки во Хрватска, односно 56 отсто, имале повеќе од 30 години, а секоја петта била постара од 35 години. Учеството на...

Жената веќе не е само пред штафелајот

Во „Чифте-амам“, по повод 8 Март, утревечер ќе биде отворена изложба на дела создадени под инспирација од девојки, жени, мајки, љубовници, борци... „Рахела“ од Димче...