10.8 C
Skopje
5.4.2020 - 17:32

Ознака: Мајка Тереза

Миење и дезинфекција на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“

Во текот на денешниот ден, екипите на ЈП „Комунална хигиена“ започнаа голема акција за миење и дезинфекција на улиците во внатрешноста на Клиничкиот центар...

Нападнат вработен на комплексот клиники „Мајка Тереза“

Вчера во полициската станица бил пријавен физички напад што се случил на комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот го пријавил 61-годишен кумановец со иницијали Ж.Ј., кој...

„Денови на Св. Мајка Тереза“ во АРМ

Граѓанската асоцијација „Скопјанката Мајка Тереза“ денеска со почеток во 20 часот во Домот на АРМ во Скопје организира свечена академија со која и официјално...

Папата и светицата Мајка Тереза

Воодушевувањето и радоста од историската посета на папата Франциск во нашата држава спласнува. Секако, посетата на поглаварот на Римокатоличката црква и прв човек на...

Нова скулптура на Мајка Тереза во нејзината Спомен Куќа

По повод историската посета на папата Франциск, во чест на Скопската бискупија при Римокатоличката црква, македонскиот скулптор и професор, Жарко Башески, ја збогати галеријата...

Папата се помоли пред споменикот на Мајка Тереза

Папата Франциско ја посети спомен куќата на Мајка Тереза, каде се помоли и положи цвеќе. Во спомен куќата, Папата се сретна со претставници на верските...

Конкурс за доделување на државната награда „Мајка Тереза“

Одборот за државната награда „Мајка Тереза“ распиша конкурс за доделување на наградата во 2019 година. Конкурсот ќе биде отворен од 1 до 30 април...

Владина делегација положи цвеќе по повод 108-годишнината од раѓањето на Св.Мајка...

Во рамки на традиционалната манифестација „Денови на Св.Мајка Тереза”, што се одржува од денеска до петти септември, владина делегација, по повод одбележувањето на 108...

Ленче Здравкин и Омер Калеши добитници на „Мајка Тереза“

Хуманитарката од Велес Ленче Здравкин и ликовниот уметник со светска кариера и со потекло од Кичевско Омер Калеши се добитници на државната награда „Мајка...

Ленче Здравкин и Омер Калеши добитници на наградата „Мајка Тереза“

Хуманитарката од Велес Ленче Здравкин и ликовниот уметник со светска каиера и со потекло од Кичевско Омер Калеши се добитници на државната награда „Мајка...