Ознака: Маја Коцијанчич

Што ќе донесе балканската пролет

Какви бранувања ќе донесе балканската пролет, која изминатиов период како термин сѐ почесто се споменува во јавноста и медиумите и дали случувањата во регионот...

Коцијанчич: Договорот меѓу Белград и Приштина е итен

Портпаролката на Европската Комисија, Маја Кочијанчич денеска изјави дека во тек се напори за постигнување на договор помеѓу Белград и Приштина, кој би гарантирал...

Откажувањето на пратеничките мерки е контрапродуктивно

По одлуката на албанските опозициски пратеници да се откажат од пратеничките мандати, портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, во изјава за албанската државна агенција...

Слободата на говор само како изговор

Откако ЕК завчера се огласи во однос на заканите со тужби кон македонските новинари од страна на некои државни функционери, повторно се актуелни прашањата...

Коцијанчиќ: Новинарите треба да работат непречено

Портпаролката на Европската Комисија, Маја Коцијанчич, ги потсетува сите политички актери во Македонија дека слободата на медиумите и новинарите е од посебна важност за...

Што мислат евродипломатите за забрзување на преговорите со ЕУ

Колку е возможно нашата држава да започне брзи преговори со Европската Унија и што би значело тоа за Македонија. Ова се дилемите што се...

Коцијанчич: ЕУ е единствена за Венецуела

Европската Унија е единствена околу венецуелското прашање и покрај различните тонови на земјите членки, изјави денеска портпаролката на високата претставничка на ЕУ за надворешна...

Коцијанчич: ЕУ ги следи националните процедури

ЕУ го поддржува договорот од Преспа и внимателно ги следи националните процедури што треба да се спроведат за негова имплементација, изјави вчера портпаролката на...

Коцијанчич ги предупреди Приштина и Тирана да ги почитуваат одредбите од...

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич денеска ги предупреди Приштина и Тирана дека имаат обврска во целост да ги почитуваат одредбите од Спогодбата за...

Кочијанчич: Дијалогот Белград – Приштина продолжува во септември

Портпаролката на Европска унија, Маја Коцијанчич изјави дека дијалогот помеѓу претседателот на Србија и на Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи ќе продолжи на...