22.8 C
Skopje
21.9.2021 - 16:26

Ознака: мачки

Британец со приватен авион од Кабул извлекол 200 мачки и кучиња

Пен Фертинг, поранешен британски маринец, деновиве безбедно слетал на лондонскиот аеродром „Хитроу“ со приватен авион, а со него пристигнале и 173 мачки и кучиња...

Зошто мачките не ја сакаат водата

Мачките можат да бидат мистериозни за многу работи, но повеќето од нив дефинитивно мразат еден од основните елементи: водата. Тие сакаат да пијат вода,...

Кучињата се поинтелигентни од мачките

Животни Експерти од американскиот универзитет „Вандербилт“, кои го проучувалe количеството сива материја во мозокот на осум вида месојади (кучиња, мачки, ракуни, хиени, лавови, кафени мечки),...

Мачките се подложни на ковид-19 и може да се заразат меѓусебно

Студијата спроведена од научници од кинескиот Институт за ветеринарно истражување во Харбин, Кина, покажа дека мачките се подложни на ковид-19 и може да се...

Животни – Кучињата и мачките не пренесуваат коронавирус

Мачките и кучињата не можат да им го пренесат коронавирусот на луѓето, но може да бидат тестирани позитивно доколку се заразени од нивните сопственици....

Свињата одгледана од мачки мисли дека е една од нив

Драгонлорд е свиња што мисли дека е мачка и никој не може да ја обвини за оваа грешка. На крајот на краиштата, таа била...

Животни – Мачките претчувствуваат невреме

Многупати е пишувано дека сетилата на мачките се супериорни во однос на човечките сетила, така што не треба да бидете изненадени, иако сепак е...

Животни – Мачките повеќе се приврзуваат од кучињата

За кучињата обично се вели дека им се полојални на луѓето отколку мачките, но истражувањето спроведено на американскиот Универзитет во Орегон вели поинаку. Научниот...

Папата Григориј Четврти и војната против мачките

Во тринаесетиот век, папата Григориј Четврти им објави војна на мачките, со образложение дека црните мачки му служеле на сатаната. Поради ова, почнало истребувањето...

Сфинкс – необична мачка без влакна

Кожата на овие „ќелави“ мачки, иако изгледа голо, е покриена со кратки фини влакненца. Со оглед на тоа што е многу слична на еленската...