-1.2 C
Skopje
24.2.2020 - 6:58

Ознака: мафија

Курти: Мафијата е единствен сектор што е целосно интегриран во Западен...

Мафијата на Западен Балкан е единствен сектор кој е интегриран во целост, изјави косовскиот премиер, Албин Курти, за време на Конференцијата за безбедност во...

Човекот без страв од смртта ја предводи битката против мафијата Ндрангета

Никола Гратери води голема битка во сиромашната Калабрија против најбогатиот криминален синдикат во западниот свет, додека живее под силно обезбедување Автори: Маргарите Станкати и Франческа...

Зошто Холивуд е вљубен во мафијата?

Приказна за мафијата, по сѐ изгледа, е непресушна холивудска тема. „Ирецот“, новиот филм на Мартин Скорсезе, е приказна за мафијашкото семејство Буфалино и славниот...

Черепи, коски и фетус пронајдени во седиште на мексикански шверцери на...

Полицијата пронашла над 40 черепи, десетици коски и фетус во стаклен сад покрај олтар во дувло на осомниени криумчари на дрога, во рација во...

Папата започна војна против ватиканската мафија

Поглаварот на Римокатоличката црква именува специјален обвинител по скандалот со наводни финансиски малверзации. Папата Франциско го именуваше еден од водечките обвинители за борба против...

Судбината на ремек-делото „киднапирано“ од мафијата останува мистерија

Уметничката слика „Рождество“ од Микеланџело Мериси да Караваџо, украдена од црквата во Палермо пред 50 години, која се најде на листата на највредни украдени...

„Бебeшките банди“ се мит, Камора е реалност во Неапол

Тврдењата дека доминацијата на Камора во Неапол е нарушена од страна на т.н. „бебешки банди“ се преувеличени, бидејќи мафијашкиот клан и натаму е присутен...

Во Кан филмови со зомби, сликари, пејачи, полицајци и мафија

Фестивалот ќе го отвори филмот на Џим Џармуш, кој е во главната програма со својата зомби-комедија „Мртвите не умираат“. Кен Лоуч овој пат доаѓа...

Во молк низ голгота, бегајќи од мафијашка одмазда

Сопружниците Демитрис, бегајќи од заканите за крвна одмазда (вендета) од неименувана италијанска мафија, се соочуваат со навистина несекојдневна ситуација. Италијанците, по претходно споменатите закани...

Поранешниот градоначалник на Рим осуден на шест години затвор

Џани Алемано, кој беше градоначалник на Рим од 2008 до 2013 година, осуден е на шест години затвор за корупција во рамки на аферата...