Ознака: мафија

Раширена продажбата на фалсификувани цигари во ЕУ

Едно истражување покажало дека пазарот на нелегална трговија и производство на фалсификувани цигари вреди од 7,8 до 10,4 милијарди долари, пари што одат во...

Oбјавена снимка од апсењето на осомничените за нападот на водачот на...

Украинската полиција објави видео од апсењето на осомничените за нападот на наводниот водач на Кавачкиот мафијашки клан од Црна Гора, Радоје Звицер. Подолгата снимка, објавена...

Новиот криминален бран укажува на „петтата мафија“ во Италија

На 1 април, во екот на кризата на коронавирусот во Италија, маж со заштитна маска на лицето се доближуваше кон старeчки дом во Фоџа,...

Црногорската мафија со нови „модни трендови“

Платените убијци порано носеа перики, лажни мустаќи, капи, фантомки, навлекуваа женски хулахопки преку глава. Сега им се достапни силиконските маски, кои всушност им се...

Мафијата дели храна во време на пандемијата и го чека падот...

Писателот Роберто Савиано предупредува дека во време на пандемија мафијата само чека да ги фати несреќните луѓе во својата мрежа кои најтешко ќе бидат...

Пандемијата отвора нови можности за мафијата

Мафијата обожава кризи. Кризата предизвикана од новиот коронавирус и овозможи на мафијата уште една можност да профитира, во и надвор од Италија. Во нејзината...

Политичарката што со децении се криеше од мафијата го возвраќа ударот

Пјера Ајело беше избрана во италијанскиот парламент откако помина безмалку три децени во програмата за заштита на сведоци Луѓето кои се кандидираат за пратенции не...

Курти: Мафијата е единствен сектор што е целосно интегриран во Западен...

Мафијата на Западен Балкан е единствен сектор кој е интегриран во целост, изјави косовскиот премиер, Албин Курти, за време на Конференцијата за безбедност во...

Човекот без страв од смртта ја предводи битката против мафијата Ндрангета

Никола Гратери води голема битка во сиромашната Калабрија против најбогатиот криминален синдикат во западниот свет, додека живее под силно обезбедување Автори: Маргарите Станкати и Франческа...

Зошто Холивуд е вљубен во мафијата?

Приказна за мафијата, по сѐ изгледа, е непресушна холивудска тема. „Ирецот“, новиот филм на Мартин Скорсезе, е приказна за мафијашкото семејство Буфалино и славниот...