Ознака: матура

Заев: Се бара најсоодветен модел за полагање на интерните предмети од...

Премиерот Зоран Заев попладнево ги примил претставниците на Сојузот на средношколци во насока на продолжување на разговорите и изнаоѓање решение за нивните барања за...

МОН и средношколците се договорија за државната матура

Министерството за образование и наука (МОН) известува дека е прифатливо компромисното решение за начинот на полагање на државната матура коешто го прифати и Сојузот...

Заев на средба со средношколци: Владата е отворена за компромис

Владата е отворена низ дијалог за изнаоѓање компромисно решение во поглед на барањата за државната матура, изјави премиерот Зоран Заев денеска на средба со...

МОН: Должни сме да обезбедиме матура, бојкотот неоправдан и неприфатлив

Министерството за образование и наука и Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 ученици коишто...

Царовска: Средношколците имаат право на матура, а МОН има обврска да...

Министерството за образование и наука има законска обврска да им обезбеди право на полагање државна матура на учениците, посебно на оние кои сакаат да...

Царовска: Најголем дел од учениците се спремаат за матура

Законски утврдените рокови се испочитуваа, 15 илјади ученици од четврта година пријавија матура што укажува дека најголем дел од учениците се припремаат за матура,...

Бојкотот на матурантите ќе трае најмалку една недела

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто полугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на средношколци донесе одлука да започне...

Ходаи најави дека матурантите од утре ќе ја бојкотираат наставата

Мнозинството матуранти од утре ќе ја бојкотираат наставата, најави претседателот на Сојузот на средношколци, Бленди Ходаи, во разговорот за телевизија 24. Тој нагласи и дека...

МОН: Матура мора да има

Државна матура треба да има затоа што со неа се заокружува стекнатото знаење и, што е многу важно, ги насочува учениците во понатамошниот образовен...

Пандемијата не смее да го закочи образовниот процес

И покрај пандемијата на ковид-19 подготовките за државната матура за оваа учебна година се во тек и полагањето ќе се одржи во јуни следната...