12.3 C
Skopje
24.5.2019 - 2:28

Ознака: матуранти

Приведени тринаесет матуранти во Загреб

Во Загреб денеска за време на манифестацијата „норијада“, на која учениците го одбележуваат завршувањето на средното училиште, дошло до инциденти поради коишто биле приведени...

Со оро и песна кичевските матуранти го завршија последниот училишен ден

Со денешната веселба, кичевските матуранти го завршија и последниот училишен ден како средношколци. Тие најпрво во дворот на гимназијата со развиорени знамиња придружувани од...

Матуранти и туристи, внимателно во Солун

Слаткото задоволство од шопингот понекогаш може да се претвори во вистински кошмар, кога во големите шопинг-центри и во метежите при купувањето, оние што се...

Есејот и граматиката – најтешки за матурантите

Професорите во училиштата за средно образование одржуваат дополнителна и консултативна настава за учениците што доаѓаат и прашуваат како да го совладаат она што не...

Приведени девет матуранти кои пиеле и дивееле во Загреб

Девет матуранти се приведени за време на вчерашната традиционална прослава на Денот на загребски матуранти. Полицијата соопшти дека тие се приведени поради кршење на јавниот...

Хани, бал е пред портите!

Деновиве многумина ги раздени вревата на матурантите, надежниот глас на земјата, поточно единствената надеж. На плоштадите се одигра матурскиот бал, точно напладне. Изборот на...

Матурантите танцуваа и дадоа заклетва за ненасилство

Скопските матуранти од 16 средни училишта точно напладне на Градскиот плоштад го одиграа својот танц квадрил и со тоа ја заокружија годинешната Матурска парада....

Кичевските матуранти со оро и песна во центарот на градот ја...

Последниот ден од оваа учебна година, последна како средношколци, кичевските матуранти го завршија со оро и песна на градскиот плоштад. Тие во придружба на...

Матурантите традиционално одиграа квадрил, со звуците на Штраус

Со дадена заклетва за ненасилство и со звуците на музиката од Штраусовата опера „Лилјакот“ денеска точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје околу илјада...

Матурантите денеска играат квадрил на плоштад „Македонија“

Традиционалната манифестација „Матурска парада 2018“ ќе се одржи денеска на пладне на плоштадот „Македонија“. На „Матурската парада“ традиционално матурантите танцуваат квадрил. Освен во Скопје, годинава...