Ознака: Мати

Една година по смртоносните пожари во Грција

  Помина една година откако се случија смртоносните пожари во Грција, кои гореа во близината на Атина. Во пожарите животот го загубија 102 лица, а...

Рибарите што спасуваа луѓе во пожарите во Мати добија грчко државјанство

За нивната пожртвуваност и за спасените животи во катастрофалните пожари во јули минатата година, тројца рибари, двајца од Египет и еден од Албанија, денескa...

Ципрас: Мати нема да биде заборавено

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска имаше средба со жителите на населбата Мати, која беше најпогодена од катастрофалните пожари на 23 јули годинава. Ципрас, како...

Грција во пламен, Мати целосно уништен

" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"] Грчките медиуми известуваат за шокантната слика што ја затекнале спасувачките екипи во грчкото одморалиште Мати. Тие пренесуваат за морничавата вест...

Преживеаните во грчките пожари: Сѐ што гледавме е трагедија и загуба

Повеќемина ги загубија животите, улиците останаа прекриени со тепих од пепел, зградите поцрнети, а растопените автомобили беа претворени во крш од железо, во пожарите...