Ознака: матични лекари

Матичните лекари на протест побараа повеќе пари и нови лекови

Зголемување на капитацискиот бод, промена на начинот на препишување лекови за хронично болните пациенти, воведување нови лекови, како и нов начин на плаќање на...

Сали: Протестот на матичните лекари е легитимен, меѓутоа не е навремен

Министерот за здравство Беким Сали во врска со протестот на матичните лекари, најавен за денеска, истакна дека се во постојан контакт со сите здруженија...

Д-р Рендевски: Ги разбирам наталожените проблеми на матичните лекари, но со...

Во врска со тоа што матичните лекари денеска ги примаат само итните случаи и не работат со пациенти закажани преку „Мој Термин“, тој рече...

Матичните утре ќе прегледуваат само итни случаи – повторно ќе протестираат

Матичните доктори и лекарите специјалисти од секундарното здравство, од Здружението на приватни лекари (ЗПЛМ) утре мирно ќе протестираат во своите амбуланти и нема да...

Матичните лекари го прекинаа протестот, договорено е проблемите да се решаваат...

Матичните лекари нема да продолжат со протести по денешната средба во Министерството за здравство, на која било договорено формирање на работни групи во кои...

Партиципација и пакет-услуги бараат матичните лекари, утре ќе протестираат

Матичните лекари утре ќе протестираат, најавувајќи дека утре не планираат да издаваат рецепти, ниту упати од „Мој термин“, додека ќе примаат само итни случаи....

ЛК: ФЗО да ги повлече казните за матичните лекари, исцрпени се...

Напоменуваме дека реакцијата се однесува на казните кои се изречени за административни пропусти во работењето и не се поврзани со пропусти во лекувањето,  велат...

Тестови на државно ниту за лек, граѓаните повторно плаќаат за да...

Недостигот на тестови повторно е проблем и покрај ваквото искуство од минатата година. Наместо да чекаат со денови, тие се одлучуваат да платат и...

Преполно кај матичните – на лекар само со потешки симптоми

Во текот на еден ден има 70-80 посети на пациенти само за преглед, а доколку има и такви на кои им е потребна хронична...

Матичните лекари не сакаат милостина, ветената парична награда ја сметаат за...

„Не ни треба стимулација, туку вреднување на трудот. Се откажуваме од 30 денари по вакциниран пациент и бараме да бидат донирани за лекувања на...