Ознака: матис

Ван Гог, Сезан, Матис и Ходлер во виенска „Албертина“

Изложбата „Ван Гог, Сезан, Матис, Ходлер“, која опфаќа 120 мајсторски уметнички дека на француската модерна на 19 и 20 век, се отвора на 21...

Матис: Ситуацијата со Русија станува неиздржлива, САД ќе возвратат

По обелоденувањето на информациите за руски напад врз Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОЗХО), како и доказите дека Русија поседува забранети нуклеарни ракети,...

Матис: САД ќе ги исполнуваат своите обврски кон НАТО

САД ќе продолжат непоколебливо да ги исполнуваат своите обврски кон НАТО, изјави денеска американскиот државен секретар Џејмс Маттис. На заедничка прес-конференција со француската министерка Флоранс...

Грчките медиуми за посетата на Матис на Скопје

За американската поддршка на референдумот и на Договорот од Преспа, но и за тврдењата за руско влијание во Македонија, пишуваат грчките медиуми по вчерашната...

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис во посета на Македонија

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис денеска ќе престојува во официјална посета на Македонија. Матис се очекува да се сретне со премиерот Зоран Заев и...

Ќе видиме дела од Ибрахим Кодра – современик на Пикасо, Матис,...

Животниот пат го води Ибрахим Кодра од Албанија во Милано и Рим, Италија, каде што творечки се развива во светската академија за ликовни уметности...

Шекеринска: Средбата со Матис е добра шанса да покажеме колку ни...

Средбата со американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис е извонредна шанса да покажеме колку членството во НАТО е важно за Република Македонија, изјави министерката...

Матис: Оптимист сум во врска со преговорите со Северна Кореја

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис изјави дека е оптимист за разговорите со Северна Кореја, нагласувајќи дека тие ќе вродат со плод. Оценката на Матис...

Матис ја обвини Сирија дека ги блокира инспекторите од ОПЦВ

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис ја обвини сириската Влада дека одложува да им дозволи на инспекторите на Организацијата за забрана на хемиско оружје...

Шекеринска во посета на САД, на 1 мај ќе се сретне...

Заменик претседателката на Владата и министерка за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска на 1 мај во Вашингтон, ќе има официјална средба со секретарот...