Ознака: материјали

ЈО ги предаде материјалите за истрагата за автобуската несреќа

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска на прес-конференција посочи дека на заменикот окружен јавен обвинител на Окружното јавно обвинителство Перник, Бисер Јорданов Михајлов и...

Oбвинител и истражител од Бугарија ќе ги преземат материјалите за истрагата...

Заменикот окружен јавен обвинител на Окружното јавно обвинителство Перник Бисер Јорданов Михајлов и истражителот во Националната истражна служба на Република Бугарија, Младен Христов Петров,...

Незапаметено ценовно цунами кај градежните материјали

ПАНДЕМИЈАТА ГИ РАЗБОЛЕ И ГРАДЕЖНИШТВОТО И СТАНДАРДОТ НА ГРАЃАНИТЕ Порастот на цените на основните градежни материјали (како железо, дрво, стиропор, цевки, цемент и др.) предизвика своевиден...

Дигитализација на архивските материјали ни е стратегиска цел

Дигитализацијата мора да биде во чекор со времето, тоа е тренд во архивската дејност во европските и во светските архиви. Тоа е стратегиска цел...

Обвинет во „Диво Насеље“ ѝ пратил материјали за „Монструм“ на Фетаи

Обвинетиот во случајот „Диво Насеље“ Шефчет Халачи, во јуни годинава на обвинителката Фатиме Фетаи ѝ испратил прислушувани материјали поврзани со случајот „Монструм”. Халачи ја контактирал...

СЈО: Неизвесна е иднината на вработените, архивата и материјалите

Од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) информираат дека сѐ уште немаат добиено писмен допис од страна на Јавното обвинителство врз основа на кое би можеле...

Градежниците гарантираат за квалитетот на градбите, но не и на материјалите

Во чекор со светските достигнувања во градежништвото, неопходно е следење и имплементација на најновите трендови и стандарди во насока на зголемување на конкурентноста и...

„Модниот викенд 2018“ лансира бавна мода, вегански материјали и нула отпад

Четиринаесет ревии продефилираа на осумнаесеттото издание на „Модниот викенд Скопје“, кое понуди нетипични модни перформанси, визии за модата и за нејзината одржливост Осумнаесеттото издание на...