18.9 C
Skopje
19.7.2019 - 8:26

Ознака: Матео Салвини

Заговорот за атентат вметнат во интригите на Салвини?

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини тврди дека група украински неонацисти, сакале да го убијат. Тие се уапсени поради поседување голем арсенал оружје....

Партијата на Салвини под истрага поради таен состанок со неименувани бизнисмени

Италијанското обвинителство отвори истрага за наводна соработка меѓу Русија и владеачката десничарска партија Северна лига, по објавите во медиумите дека претставници на двете страни...

Италија на границата со Словенија ќе постави жичена ограда

Словенија, која долж границата со Хрватска има поставено жичени бариери и огради под изговор за борба против илегалната миграција, бурно реагира на соопштението на...

Подемот на нигериската мафија ги потврди стравовите на десничарите во Италија

Италија долги години се бореше против влијанието на домашната мафија, но во моментов криминално здружение од Нигерија започнува да добива сила во италијанското подземје....

Салвини нема со кого да го менува европскиот поредок

Италијанскиот заменик-премиер и лидер на крајната десница, Матео Салвини, рече дека Европските избори создале „нова геофрафија“ на антиелтистичкиот поглед во Европската Унија. Но, тој...

Додека Салвини ја освојува Европа, ја губи политичката битка дома

Кога итаијанскиот заменик-премиер Матео Салвини се жали за ужасните услови за собирање на отпадот во Рим, неговата поента не е јавното здравје, туку неговата...

Трамп и Путин работат зa да ја ослабат Европа?

Претседателот на САД Доналд Трамп и рускиот претседател Владимир Путин сакаат да ја ослабат Европската Унија, рече висок претставник на ЕУ еден ден пред...

Австрискиот скандал ја спасува ЕУ од плановите на Салвини?

Италијанскиот заменик-премиер и министер за внатрешни работи, Матео Салвини, се надеваше дека неговата кампања за преземање на Европската Унија (ЕУ) ќе кулминира на митингот...

Русија ја разедини европската десница

Италијанскиот заменик-премиер и министер за внатрешни работи, Матео Салвини, ќе ги собере националистите од цела Европа на плоштадот Дуомо во Милано, во обид да...

Салвини и Орбан заеднички ќе спречуваат појава на Калифат во Европа

Италијанскиот заменик-премиер и десничар Матео Салвини тврди дека Европејците треба да гласаат за националистичките партии на Европските избори, поради како што вели тој, ризикот...