29.8 C
Skopje
18.6.2021 - 14:22

Ознака: математика

Нема државна награда за основецот што победил на средношколски натпревар по...

Осмоодделенецот од основното училиште „Ванчо Прке“ во Штип, Дамјан Давков, го освои првото место на државен натпревар по математика, но не доби државна парична...

Пендаровски им честита на младите математичари, добитници на медали на Балканската...

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими ученици коишто на 37-та Балканска математичка олимпијада освоија сребрен и бронзени медали. На олимпијадата, каде нашата земја ја претставуваа 6...

Младите математичари се наша гордост

Царовска на средба со освојувачите на медали на Балканската олимпијада по математика Младите математичари се наша гордост. Медалите се заслужена награда за нивното посветено учење...

Кога најбрзиот „човечки дигитрон“ пресметува, светот околу него успорува

Колку е 869.463.853 помножено со 73? Иако просечниот човек веднаш би посегнал по дигитрон, 20-годишниот Нилаканта Бану Пракаш веќе го има одговорот. Резултатот е...

Правилата на математиката не важат во литературата

Експертите сметаат дека маркетингот на голема врата се провлекува и во светот на книжевноста, па за најдобро многу често се смета она што е...

Македонските средношколци на крајот од листата

Македонија е рангирана меѓу последните земји според знаењето што го покажуваат учениците на 15-годишна возраст во областите од јазична писменост, математика и природни науки...

Изборниот модел меѓу математиката и театарот

Аналитичарите сметаат дека, според научните параметри, на Македонија ѝ се потребни модел со една изборна единица и отворени изборни листи, кои нема да бидат...

Со лажна диплома работел како професор по математика во Куманово

Педесет и едногодишен маж со фалсификувана диплома од универзитет во Приштина, Косово, се вработил како професор по математика во основно училиште во Куманово. Според информациите...

Учениците од Аеродром заслужено на распуст

Голем број ученици од основните училишта од општината Аеродром на крајот на учебната година освоија награди од областа на математиката и заслужено замина на...

Математиката и музиката – предизвици со кои се стигнува до врвот

Таленти: Иван Стојанов (13) од Кавадарци, пијанист Иван ниже награди по математика на државно ниво, вклучувајќи го тука и првото место на натпреварот „Кенгур“, а...