Ознака: мастерс

Зверев преку Ѓоковиќ до првиот Мастерс во кариерата

Германецот Александер Зверев за првпат во својата кариера стигна до трофеј на еден Мастерс турнир. Тој вечерва во Лондон на завршниот Мастерс турнир за...

Надал нема да игра на завршниот „Мастерс“ во Лондон

Шпанецот Рафаел Надал се повлече од учество за завршниот „Мастерс“ турнир во Лондон поради повреда. Надал само неколку дена претходно реши да се откаже од...

Хачанов прв финалист на Мастерсот во Париз

Рускиот тенисер Карен Хачанов ќе игра во финалето на турнирот од Мастерс серијата 1000 што се одржува во Париз. Хачанов попладнево по само 70 минути...

Ѓоковиќ преку Чилиќ избори полуфинале на мастерсот во Париз

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во полуфиналето на АТП турнирот од серијата „мастерс 1000“ во Париз, совладувајќи го Хрватот Марин Чилиќ со 4-6,...

Новата повреда на Надал го враќа Ѓоковиќ на чело на АТП...

Шпанскиот тенисер и сѐ уште прв светски рекет Рафаел Надал кој вчера не го одигра мечот против Вердаско на Мастерсот во Париз, изјави дека...

Федерер се пласираше во четвртфиналето на Мастерсот во Шангај

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер обезбеди пласман во четвртфиналето на Мастерсот во Шангај, откако во три сета го победи Роберто Баутиста Агут од Шапанија. Федерер потешко...

Ѓоковиќ е првиот тенисер со девет триумфи на Мастерс 1.000

Станува збор за турнирите во Индијан Велс, Мајами, Монте Карло, Мадрид, Рим, Канада (Монтреал/Торонто), Шангај, Париз и во Синсинати Србинот Новак Ѓоковиќ (31) ќе биде...

Надал триумфираше во Монте Карло, рекордна 11-та титула

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал денеска ја освои рекордната 11-та титула на мастерсот во Монте Карло, откако во финалето го совлада Јапонецот Кеи Нишикори во...