Ознака: маски

Од денеска во Англија задолжително носење маски

Нови правила за задолжително носење маски и други мерки за ограничување на ширењето на новиот сој на коронавирус омикрон стапија на сила од денеска...

Вашингтон го укинува задолжителното носење маска во затворено

Главниот град на САД, Вашингтон, едно од местата со најстроги антиковид мерки во САД, од следната недела ќе го укине задолжителното носење маска внатре,...

Заштитните маски не се за декор во градот

Заштитните маски изминативе две години претставуваат заштитен декор на главниот град. Ги има насекаде, во Вардар, во парковите, на пешачките патеки, на автобуските постојки,...

Вакцинираните, сепак, да носат маски

Американска студија дава интересни резултати што решаваат некои дилеми во научната јавност   Вакцините против ковид-19 ги намалуваат изгледите за инфекција и ја омекнуваат сериозноста на...

Во Копенхаген одржан концерт за 50.000 луѓе

Данска без маски, ковид-тестови и тестирања Данска ги укина сите пандемиски мерки, а во неделата на стадионот „Паркен“ во Копенхаген беше одржан и концерт на...

Маски при вежбање – да или не

Образовните работници велат дека засега немаат посебни упатства како да се изведува часот по физичко, па се придржуваат до постојните протоколи. Специјалистите по спортска...

Учебна година под маски и емоции

На првиот ден од новата учебна година нашиот весник обиколи повеќе основни и средни училишта. Првичен впечаток е дека здравствените мерки и протоколи главно...

Заробени во поделбите

Соочени со линиите на поделби по политички, партиски, национален, верско-етнички, па дури и по општествено-социјален аспект, најмалку кој можеше да очекува е дека како...

Сечење маски и пораки против вакцинацијата на протестот против новите мерки

Родители со деца, тинејџери, но и повозрасни излегоа на протест пред Собранието, поради новите рестрикции кои се воведуваат за намалување на бројот на заразени...

Бајден: Mаските и вакцините најдобра заштита од делта-сојот

Американскиот претседател Џо Бајден истакна дека носењето заштитни маски и вакцинирањето во области во кои доминира делта-сојот на коронавирус се најдобриот начин да се...