12.8 C
Skopje
26.9.2021 - 0:46

Ознака: маски

Уште една деценија ќе носиме маски?!

Заштитните маски за лице и физичкото растојание може да бидат присутни како превентивни мерки уште една деценија, тврди поранешниот судија на Врховниот суд на...

Филипче: Маски ќе носиме уште долго време по вакцинацијата

Во моментов се соочуваме со пикот на досега веројатно најсилниот пандемиски бран, рече министерот Венко Филипче при неговата посета на модуларната болница во Битола. -...

14 лица го прекршиле полицискиот час, а 534 добиле казни за...

Полицискиот час во периодот од 22 часот синоќа до 5 часот утрово го прекршиле 14 лица, информираат од МВР. Од таму додаваат и дека во...

Со симнувањето на маските се врати и стравот

Голем број вработени во малите маркети и синџирите за брза храна се чувствуваат небезбедно и стравуваат од ширењето на нова варијанта на ковид-19, откако...

Една година живот под маски

Претседателот Стево Пендаровски на 18 март лани прогласи вонредна состојба на целата територија, мерка што се воведе првпат во историјата на државата. Една година...

Полицискиот час го прекршиле 29 лица, а 544 се казнети за...

Во периодот на забраната за движење од 22 часот вчера до 5 часот утрово, констатирано е дека 29 лица не ја почитувале забраната за...

Казнети 650 лица за неносење маска

Полицијата вчера казнила 650 лица за неносење маски. - Во текот на изминатото деноноќие (05/06.03.2021) на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката...

382 санкции за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 382 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до...

Фаучи: Можно е маски да носиме и во 2022

Американскиот имунолог Ентони Фаучи денеска изјави дека е можно Американците заштитни маски да носат и во текот на 2022 година. Тој во интервју за Си-ен-ен...

Санкционирани 527 лица за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 527 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до...