Ознака: маски

Турција ќе ни донира 50.000 маски, 1000 скафандери и 1000 тестови

Владата на денешната 37-ма седница го разгледа и усвои записникот од дваесет и првиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација...

Сончевото време носи надеж за подобро утре

  Сончевото време, навидум, донесе одреден оптимизам во Скопје, кое го очекува утрешното продолжување на полицискиот час, чија цел е да го спречи ширењето на...

СЗО и натаму не препорачува носење маски за сите

Светската здравствена организација во понеделникот изрази неподготвеност да ја поддржи идејата да препорача носење маски за сите што излегуваат надвор, велејќи дека има само...

Светот се подели за носењето маски против ковид-19

Едни влади почнаа да наложуваат, а други да препорачуваат носење маски во јавност. Прашањето ги подели и експертите, а СЗО најави дека ќе ги...

Заштитни маски за глуви лица

Студентката Ешли Лоренс од САД, заедно со мајка си изработува и подарува специјални маски за заштита од коронавирусот, за глуви и за лица со...

Следната недела треба да пристигнат 500 илјади маски и 20 илјади...

Министерот за здравство Венко Филипче на редовната прес-конференција за состојбата со коронавирусот во земјава, информираше дека во текот на следната недела како донација треба...

Аптеките во Србија добија 2,5 милиони маски, стигаат уште 6,5 милиони

Аптеките во Србија добија 2,5 милиони хируршки маски, а во наредните денови ќе добијат уште 6,5 милиони. Распределбата на заштитните маски во аптеките низ Србија...

Владата ќе објави јавен повик за набавка на 2.000 заштитни маски...

Владата ќе објави јавен повик за набавка на заштитни маски со цел спречување на последиците од коронавирусот. Владата ќе спроведе интервентна набавка на минимум 2.000...

Заштитни штитови за лице за здравствените работници во Прилеп

Општина Прилеп продолжува со активностите околу изнаоѓање дополнителни мерки за заштита на граѓаните од коронавирусот. Откако неколку компании пред неколку денови започнаа со изработка...

Во Чешка граѓаните задолжително мора да носат маски на лицето на...

Владата во Чешка им нареди на граѓаните да носат маски или на друг начин да ги покриваат устата и носот на јавни места. Мерката стапува...