-2.2 C
Skopje
21.1.2022 - 9:20

Ознака: маска

Го барале 20 години за убиство, уапсен е зашто не носел...

Полицијата во Варшава уапси маж осуден за убиство, кој дваесет години е во бегство, бидејќи не носел маска во продавница, изјави во вторникот за...

Во Кина пронајдена златна маска меѓу реликвии стари 3.000 години

Златна маска што датира од пред 3.000 години е пронајдена во југозападна Кина, меѓу голем број реликвии. Реликвиите се пронајдени во археолошката област Саншингдуи,...

Ново правило во Грција: Вакцинираните лица можат да одат во ресторани...

Грција ќе им овозможи на лицата кои се целосно вакцинирани против коронавирусот во рестораните да бидат без маска, објави денеска грчката влада, во обид...

Бразилскиот претседател доби казна за неносење маска

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро беше осуден во саботата на парична казна од 108 долари за учество на мотоциклистичка манифестација во државата Сао Паоло без...

Награда за најубава маска – штека „марлборо“ и шише „балантајн“

Михаил Бошковски, Реџо Балиќ и Милорад Цаиќ со своите сеќавања нѐ вратија во времето на големите скопски првоаприлски забави Маскенбалите во Скопје низ годините Денеска, кога...

Во Франција направена маска што убива вируси

Францускиот стартап направи маска за лице која убива вируси, вклучувајќи го и новиот коронавирус, против кој целиот свет се бори повеќе од една година. Маските...

Изречени 390 казни за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за носење заштитна маска како превенција од коронавирусот, регистрирани се 390 прекршоци, информираат од МВР. Министерството...

Претседателот на Чиле казнет 3.500 долари поради селфи без маска

Претседателот на Чиле, Себастијан Пињера ќе треба да плати парична казна од 3.500 американски долари, откако се фотографираше со случаен минувач на плажа без...

Во Русија дизајнирана маска од дијаманти и бело злато

Компанијата „Мози џувелри“ од Санкт Петербург креирала луксузна заштитна маска за оние со подлабок џеб и со префинет вкус. Станува збор за маска за...

Робот што детектира купувачи без заштитна маска

Јапонците отидоа чекор понапред во спречувањето со ширењето на коронавирусот, на тој начин што измислија и инсталираа робот во една продавница што открива кога...