17.8 C
Skopje
26.7.2021 - 7:27

Ознака: масакр

Осумнаесет години од масакрот кај Вејце

Хероите никогаш не умираат, е пораката која овој Велигден дел од граѓаните си ја разменуваат покрај честитките за празникот, во знак на сеќавање на...

Арапските земји ја разгоруваат исламофобијата?

Во обид да ја оправдаат репресијата над домашното население и да ја задоволат западната публика, некои од арапските и од муслиманските влади и нивните...

„Феjсбук“ отстрани над 1,5 милион видеа од масакрот во Нов Зеланд

Во првите 24 часа, вкупно 1,2 милион биле запрени во фазата на поставување Откако излегоа голем број видеа од крвавиот напад во Нов Зеланд, интернет-гигантот...

Терористот од Крајстчрч планирал да продолжи со напади

По вчерашниот терористички напад во местото Крајстчерч каде загинаа 49 луѓе, првоосмничениот Брентон Тарант (28) се појави пред судот во Нов Зеланд, за обвнинение...

Масакр во џамии го потресе Нов Зеланд

Екстремисти убија најмалку 49 верници и ранија уште педесетина други во напади врз две џамии вчера за време на петочните молитви во Крајстчрч, Нов...

Опозицијата со остри обвинувања кон власта по масакрот во Ресул

По завчерашното осумкратно убиство, што се случи во селото Ресул кај Валона, кога маж уби осум а повреди шест негови роднини, албанската опозициска Демократска...

Опозицијата во Абанија смета дека масакрот во Ресул е потврда за...

По завчерашното осумкратно убиство, што се случи во селото Ресул кај Валона, кога маж уби осум а повреди шест негови роднини, албанската опозициска Демократска...

Вооружен напад во Бурунди, убиени 26 цивили

Најмалку 26 цивили се убиени во вооружен напад врз село на северозападот на Бурунди, јавуваат медиумите. Според министерот за безбедност Ален Гијом Буњони, масакрот е...

Ловџиското злосторство во Јасен

Утре тие во хаосот на војната би натрупале пред своите нозе, како во случајот со дивите свињи во Јасен, и купишта од убиени луѓе,...