-1.2 C
Skopje
16.1.2022 - 11:26

Ознака: масакар

Убиецот од Паркленд го призна масакрот – обвинителите ќе бараат смртна...

Николас Круз, кој е обвинет за масовното убиство во средното училиште во Паркленд, Флорида, во 2018 година, се изјасни за виновен за најголемиот масакр...

Масакр во Етиопија – убиени 54 луѓе, меѓу кои жени и...

Најмалку 54 луѓе, вклучително и деца, се убиени во дворот на училиште во етнички мотивиран терористички напад во западна Етиопија, соопшти Амнести Интернешнл. Етиописката влада...

Од Моклиште 75 години одекнува плачот по 12-те ваташки младинци

Бугарските фашисти на 16 јуни 1943 година во месноста Моклиште стрелаа 12 младинци на возраст од 15 до 27 години, сите од селото Ваташа....