-2.2 C
Skopje
21.1.2022 - 8:34

Ознака: марш

Скршени сме, ова никогаш да не се повтори, вели директорката на...

Учениците излегоа на марш во знак на сочувство за нивните другари Скршени сме и очајни, ова никогаш да не се повтори, вели за „Нова Македонија“...

Засадени 14 дрвја во знак на почит кон загинатите во пожарот

Четиринаесет дрвја денеска симболично беа засадени на плоштадот „Илирија“ во Тетово, во знак на почит кон загинатите во пожарот кој избувна во тетовскиот ковид-центар...

Во Тетово најавен марш во чест на жртвите во пожарот

Навивачката група „Балисти“ на фудбалскиот клуб Шкендија најави марш во чест на жртвите во пожарот во модуларната ковид-болница во Тетово. Маршот ќе почне во 13.30...

Две девојчиња се дел од Илинденскиот марш

Коњаниците што ќе учествуваат на 43-от традиционален коњички марш оваа година, по повод националниот празник Илинден, ги прават последните подготовки покрај кејот на реката...

По повод денот на Европа, утре планинарски марш на Водно

Утре, во организација на Европското движење во Република Северна Македонија, кое дејствува во рамките на Меѓународното европско движење со седиште во Брисел, а по...

Платформата за родова еднаквост бара жените да се ослободат од работа...

За да присуствуваат на маршот за унапредување на правата Платформата за родова еднаквост упатува барање и апел до работодавачите да ги ослободат работничките од обврски...

Голем марш на радикалната десница во Варшава

Полски националисти и десничарски радикали денеска се судрија со полицијата, додека илјадници луѓе им пркосеа на владините мерки против коронавирусот за да се приклучат...

Коалиција Алијанса за Албанците и Алтернатива: Да ја вратиме демократијата кај...

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива вечерва на протестен марш испратија порака дека изборите на 15 јули биле најнедемократски избори досега. Според нив, овие...

Марш за Рацин до планината Лопушник

Кичево Членовите на планинарско-спелеолошкото друштво „Бистра“ од Кичево по 24-ти пат го реализираат планинарскиот марш во чест на големиот поет и револуционер Коста Солев-Рацин, кој...

„Ти не си виновна“ – Марш за жртвите на родово насилство

Под слоганот „Ти не си виновна!“ неколку стотина граѓани маршираа во Скопје по повод 8 Март. Маршот почна од плоштадот „Филип Втори“, преку Камениот мост,...