11.4 C
Skopje
11.11.2019 - 18:28

Ознака: марш

Илјадници луѓе во Барселона маршираа за независност на Каталонија

Илјадници луѓе се собраа денеска на големиот градски плоштад во Барселона, на денот на главниот празник во Каталонија, барајќи независност од Шпанија, само еден...

Супер дружење на првачињата со Ивце Пивце во Рамстор Мол

Сакаме школо. Сакаме повеќе лектири. Давајте домашни - Не се издржува веќе!!! Секој ден математика. Секој ден за ужинка – Грашок и боранија, беа...

Зелени марамчиња – симбол на напорите за легализирање на абортусот

Група активисти за легализација на абортусот во Аргентина маршираа пред аргентинскиот национален конгрес во Буенос Аирес откако беше воведено законодавство за декриминализација на абортусот. Активистите...

Марш за климатските промени низ светот

  Илјадници млади низ светот ја напуштија наставата во петокот за да маршираат во знак на револт од последиците на климатските промени врз животната средина.

Десетици илјадници луѓе во Лондон бараат нов референдум за брегзит (видео)

Десетици илјадици луѓе маршираат денеска во центарот на Лондон, барајќи нов референдум за брегзит, додека парламентот бара излез од ќор-сокакот во која западна истапувањето...

Околу 45.000 лица учествуваа на „Маршот на векот“ за климатските промени...

Демонстрантите кои вчера маршираа мирно од плоштадот на Операта до плоштадот на Републиката во Париз, бараа „одговори на големината на еколошките влогови“, јави дописникот...

Марш под слоганот „Еднакви! Можеме!“

„Еднакви! Можеме!“ е слоганот на традиционалниот марш што се одржа денеска по повод Меѓународниот ден на жената, во организација на Форумот на жени на...

Полицијата во Истанбул со солзавец спречи марш на жените

Турската полиција со солзавец синоќа растера неколку илјади жени кои се собраа во центарот на Истанбул на марш по повод одбележувањето на Меѓународниот ден...

Трет марш по повод Меѓународниот ден на жената (галерија)

  Законот за прекин на бременоста, законот за спречување и заштита од дискриминација и законот за социјална заштита, се главните барања кои жените ги упатија...

Марш во сеќавање на Борис Немцов во Москва

Околу 10.000 лица денеска присуствува на собир во центарот на Москва со кој беше одбележана четвртата годишнина од убиството на рускиот опозициски лидер Борис...