Ознака: Мартин Скорсезе

Мартин Скорсезе како Ван Гог во краткиот надреален филм на Куросава

Филмовите на јапонскиот режисер Акира Куросава се шарени и живописни, а неговите најнови достигнувања беа целосно такви. Еден од последните авторски филмови, „Соништата“ од...

Еминем го заспа Скорсезе

На годинешното доделување на „оскарите“ познатиот рапер Еминем го изведе својот хит „Lose Yourself“ од филмот „Осум милји“ за кој освои „оскар“ во 2003...

Според њујоршките критичари „Ирецот“ е најдобар филм за годинава

„Ирецот“ на режисерот Мартин Скорсезе е прогласен за најдобар филм за 2019 година од Организацијата на њујоршките филмски критичари. Актерот Џо Пеши е најдобар...

Зошто Холивуд е вљубен во мафијата?

Приказна за мафијата, по сѐ изгледа, е непресушна холивудска тема. „Ирецот“, новиот филм на Мартин Скорсезе, е приказна за мафијашкото семејство Буфалино и славниот...

Леонардо ди Каприо повторно во филм на Скорсезе

Леонардо ди Каприо ќе има улога во новиот филм на режисерот Мартин Скорсезе, крими-драмата „Убијци на цветната месечина“. Во него се раскажува за колежот...

Скорсезе и Бланшет го прогласија 71-от Филмски фестивал во Кан за...

Американскиот режисер Мартин Скорсезе и австралиската глумица Кејт Бланшет, го прогласија за отворен 71-от Филмски фестивал во Кан, прв по избивањето на скандалот со...