Ознака: марс

Кина планира мисии на Месечината и на Марс

Испраќањето астронаути на шестмесечна мисија во вселената е почеток на големиот кинески план, чија цел е Кина да стане водечка сила во вселената. Минатата година...

Хеликоптерот „Инџенуити“ сними рекорден лет на Марс

Американската вселенска агенција НАСА испиша нови страници во историјата откако нејзиниот хеликоптер „Инџенуити“ направи рекорден лет на Марс. Претходно, на 19 април 2022 година, „Инџенуити“...

НАСА наскоро ќе се збогува со лендерот „Инсајт“ на Марс

Лендерот „Инсајт“ испратен до Црвената Планета од американската вселенска агенција НАСА е при крај. „Инсајт“ наскоро нема да може да испраќа податоци и фотографии...

НАСА ќе користи метаверзуми за ВР-сценарија на мисиите на Марс

Американската вселенска агенција НАСА се здружува со лига на големи сектори, кои го користат потенцијалот на метаверзумот. Целта на НАСА е да има симулации...

Луѓето ќе стигнат до површината на Марс до крајот на деценијата

Американскиот визионер, милијардер, основач и извршен директор на „Спејс екс“, Илон Маск, верува дека луѓето ќе стапнат на површината на Марс до крајот на...

Маск е убеден дека „Старшип“ наскоро ќе го исполни неговиот сон...

Американскиот милијардер и извршен директор на „Спејс екс“, Илон Маск, верува дека луѓето ќе стигнат на површината на Марс до крајот на ова десетлетие,...

Роверот „Кјуриосити“ фотографира облаци над Марс

Роверот „Кјуриосити“ на американската вселенска агенција НАСА фотографира облаци на Марс. Фотографиите во низа го прикажуваат движењето на облаците на небото на Марс, а...

Желбата за патување во вселената ја одбележа 2021 година

Универзумот е „главната ѕвезда“ на 2021 година, кога станува збор за технолошкиот напредок, без разлика дали се работи за туристички патувања или нови освојувања...

Роверот „Персеверенс“ ги пронајде најстарите карпи на Марс

Роверот „Персеверенс“, кој беше испратен на Марс од американската вселенска агенција НАСА, ги пронајде најстарите карпи во кратерот Језеро. Станува збор за карпи од...

Научниците изненадени од новото откритие на роверот„Персеверанс“ на Марс

Според најновите податоци собрани од роверот „Персеверанс“, коритото по кое се движи откако пристигна на Марс, се состои од течна лава, што е сосема...