Ознака: Марсеј

Одметникот во борбата против ковид-19 го разгори историското ривалство

Кога францускиот премиер Жан Кастекс во четвртокот држеше прес-конференција во Париз, за да ги објави новите мерки за носење заштитни маски, во Марсеј се...

Париз и Марсеј прогласени за ризични зони поради коронавирусот

Шефот на француската државна здравствена служба изјави дека Париз и Марсеј се прогласени за ризични зони поради коронавирусот, откако властите објавија дека има нагло...

Не постојат докази дека напаѓачот од Марсеј бил радикализиран

Не постојат докази дека напаѓачот од Марсеј бил радикализиран или бил терорист, истакна денеска обвинителот на Марсеј, по смртта на 36-годишното лице, убиено од...

Повеќемина повредени во напад со нож во Марсеј

Маж вооружен со нож нападна четири лица на прометна улица во францускиот град Марсеј, по што полицијата го застрелала, нанесувајќи му сериозни повреди на...

Досега шест жртви во урнатите згради во Марсеј

Од под уранитините на двете згради во Марсеј извлечено е уште едно тело со што бројот на жртви се зголеми на шест, соопшти градскиот...

Две лица повредени во уривање на две згради во Марсеј

Две лица се полесно повредени при уривање на две згради во Марсеј, соопштија локалните власти. Уривањето на зградите предизвикало создавање голем облак прашина, а на...

Русија им гарантира максимална безбедност на навивачите на СП 2018

Официјалните лица во Русија имаат црна листа со имиња на познати хулигани што учествуваа во тепачки и правеа нереди на ЕП 2016 во Франција...

Лион поднесе жалби против Марсеј за оштетувања на стадионот

Францускиот фудбалски клуб Лион поднесе неколку жалби против Олимпик од Марсеј заради штетата направена на стадионот за време на финалето на Лига Европа. Лион навел...

Херојот на Атлетико го остави својот омилен клуб без трофејот на...

Освојувањето на Лига Европа, кај Антоан Гризман веројатно предизвика измешани чувства, со оглед на тоа што головите на францускиот фудбалер за Атлетико Мадрид, го...

Атлетико по третиот, Марсеј по првиот трофеј

Финалниот натпревар во Лига Европа ќе се игра на 16 мај во Лион. За шпански Атлетико, тоа ќе биде трето финале во Лига Европа Атлетико...