4.8 C
Skopje
28.1.2022 - 20:49

Ознака: Марсел Хиршер

Хиршер победник на велеслаломот во Аделбоден

Двократниот олимписки шампион Марсел Хиршер беше најбрз на денешниот велеслалом во швајцарски Аделбоден, информира МИА. Австриецот двете трки ги заврши со вкупно време 2.26.54 минути...

Луиц поради кислород остана без велеслаломската победа

Освен поништувањето на првата победа во кариерата и одземањето на 100-те бода, германскиот скијач ќе мора да ја врати и паричната награда од 45.000...

Хиршер четврти пат е „златен скијач“

Четврти пат Австриецот Марсел Хиршер е добитник на наградата „златен скијач“, која ја доделува Интернационалната асоцијација на новинари за скијање, основана во 1963 година,...

Шифрин и Хиршер се и нови парични рекордери

Покрај титулите во Светскиот скијачки куп сезонава, Американката и Австриецот поставија и нови рекорди според заработката од настапите во трките Американката Микаела Шифрин и Австриецот...