Ознака: Марсел Хиршер

Кристоферсен е наследникот на Хиршер

По пензионирањето на до неодамна неприкосновениот во светското скијање, Австриецот Марсел Хиршер, кој осум години по ред триумфира во Светскиот куп (СК), како да...

Хиршер си ја оствари желбата – се пензионира како шампион

Австриецот Марсел Хиршер (30), седумкратниот светски првак (од 2013 до 2019 година) и двократен олимписки шампион (во Пјонгчанг во 2018 година), еден од најдобрите...

Хиршер го освои големиот кристален глобус

Марсел Хиршер го освои Светскиот куп во алпско скијање по осми пат по ред. Австриецот заврши трет во денешниот слалом во Крањска Гора, Словенија,...

Хиршер по шести пат го освои малиот кристален глобус во велеслалом

Австриецот Марсел Хиршер е победник во дисциплината велеслалом од Светскиот куп во алпско скијање за сезоната 2018/19. Во денешната трка во Банско (Бугарија), Хиршер...

Хиршер се израмни со легендите Стенмарк и Зајлер

Австриецот е третиот скијач со хет-трик светски титули во слалом (како Стенмарк) и има седум злата од СП (како Зајлер) Австриецот Марсел Хиршер (29) го...

Хиршер му се приближува на Стенмарк

Австриецот Марсел Хиршер третпат победи на ноќниот слалом од Светскиот куп (СК) во скијање во Шладминг, пред околу 50.000 гледачи. За Хиршер (29), седумкратниот...

Шифрин и Хиршер и сезонава нижат и победи и франци

И двајцата на половина од сезонава во алпско скијање од наградите од трките заработија повеќе од следните три скијачки на листите заедно На половина од...

Шифрин е на четири победи до рекордот на Шнајдер

Американката ја забележа 10-та победа сезонава, а рекордот во една сезона е на Швајцарката Шнајдер, која пред 20 години забележа 14 Она што е Австриецот...

Хиршер поставувајќи рекорди се доближува до Стенмарк

Австрискиот скијач по рекорден деветти пат победи во Аделбоден и е на најдобар пат по, исто така, рекорден, осми пат да триумфира во СК,...

Хиршер не запира, стигна до 66-та победа во СK

Австриецот Марсел Хиршер ја продолжи доминацијата во Светскиот куп (СК) со победата во велеслаломската трка во Аделбоден, Швајцарија. За него тоа беше четврти триумф...