-2.2 C
Skopje
24.1.2022 - 9:54

Ознака: Марко Бислимоски

Цената на парното се зголемува за 14 отсто

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски, на денешната прес-конференција информираше дека парното во Скопје ќе поскапува за 14 отсто од 1 јануари. Бислимоски...

Бислимоски не очекува поскапување на струјата над 20 отсто

Не се очекува драстично поскапување на цената на електричната енергија, додека драстичното поскапување на парното греење не е решение, истакна претседателот на Регулаторната комисија...

Марко Бислимоски реизбран за претседател на Бордот на регулатори

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), Марко Бислимоски, е реизбран за претседател на Одборот на регулатори на Енергетската заедница (Energy Community Regulatory Board...

Османи: Институциите треба да постапат за нападот врз Бислимоски како и...

Институциите треба да постапат, како и за секој граѓанин, изјави министерот за надворешни работи Бујар Османи, коментирајќи го инцидентот со синот на поранешен функционер...

Кривична пријава против напаѓачот врз Бислимоски

По нападот врз претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски, кој се случи доцна синоќа на тераса од угостителски објект во Дебар Маало,...

Физички нападнат претседателот на Регулаторна комисија

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Беслимоски, вчера бил нападнат додека седел во ресторан во Дебар Маало. Нападот се случил неколку минути пред...

Бислимоски уверува дека нема причини за поскапување на струјата

Глобалната енергетска криза и растот на цената на струјата на светските берзи ја притискаат и македонската економија, но надлежните уверуваат дека состојбите во овој...

Владите во регионот мора да продолжат со инвестициите во енергетскиот сектор

Само преку одговорно менаџирање со енергетските капацитети, сложените состојби на пазарот може да се амортизираат, ова го порача претседателот на Регулаторната комисија за енергетика...

Бислимоски: Регулаторна ќе продолжи со политики за заштита на животниот стандард

Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги на Македонија (РКЕ) ја поздравува искажаната политичка волја со која се прифати и имплементира решението на РКЕ...

Регулаторна им го скрати рокот за обезбедување резерви на трговците со...

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на денешната главна седница донесе одлуки, со кои им даде рок од 90 дена на трговците на...