31.8 C
Skopje
27.7.2021 - 20:56

Ознака: маркети

„Лидл“ ќе отвори маркети во осум града во Македонија

Германската компанија „Лидл“ ќе отвори маркети во осум града во Македонија, најави денеска премиерот, Зоран Заев. Тој кажа дека ќе биде отворен маркет во Скопје...

Пандемијата со ковид-19 го зголеми прометот во маркетите

И додека производствениот сектор ги живее најтешките денови во последните неколку години, поради коронавирусот, дотогаш трговијата која се бави со прехранбени артикли, средства за...

Задолжително носење заштитна опрема во маркети, банки и зелени пазари

Од утре сите граѓани при пазарење во маркети, одење во банки или на отворени простори како на зелените пазари, ќе мора да носат заштитна...

Бектеши: Казни до 2.000 евра за трговците што нема да обезбедат...

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше за уредбата во врска со задолжителното воведување на редарски служби во маркетите, пекарниците, продавниците и...

Mаркетите, пекарниците и самопослугите ќе мора да обезбедат редарска служба

Владата вчера на седница донесе уредба за поставување на ред и дисциплина при влез и во внатрешноста на објектите во кои се врши трговија...

Редици во маркетите во Куманово по воведениот полициски час

Продолжениот полициски час во Куманово за време на викендов, кој ќе трае од вечерва од 21 часот до 05 часот во понеделник, меѓу граѓаните...

Снабдувањето стабилно, граѓаните да не трупаат резерви

ЗГОЛЕМЕНА РАЗДВИЖЕНОСТ ВО МАРКЕТИТЕ И АПТЕКИТЕ Два дена откако се затворени училиштата, градинките и факултетите заради заштита од коронавирусот, „Нова Македонија“ беше во обиколка на...

Фатени двајца крадци што ограбиле пет маркети во Охрид

МВР соопшти дека поднеле кривични пријави против две лица што се сомничат за пет кражби во Охрид. Едниот е на 52-годишна возраст и е од...

Цените во маркетите одат кон небо

Политичарите што се на власт секој ден зборуваат за успесите во економијата, за успешни рангирања на светски листи, за раст на производството и на...