Ознака: Марија Шарапова

Му го дадов животот на тенисот, тенисот ми даде живот

Русинката Марија Шарапова (32), по 28-те години дружење со тенисот, реши да се збогува со него и сега се подготвува за „искачување на друга...

Шарапова се враќа на тенисот на Мајорка опен

Поранешната светска тенисерка број 1, Марија Шарапова ќе го направи кам-бекот на тениските терени на Мајорка опен, откако прифати вајлд-карта на турнирот на трева. Петкратната...

Кербер ќе почека за израмнување со Граф

Кербер во првото коло на Ролан Гарос загуби од дебитантката Потапова и не успеа да стане првата германска тенисерка освојувачка на четирите гранслема по...

Барти се погрижи за австралиската забава

Ешли Барти ја совлада шампионката од 2008 година, Русинката Марија Шарапова, во три сета, со 4-6, 6-1 и 6-4, и се пласира во четврт-финалето...

Шарапова елиминирана уште на стартот во Штутгарт

Поранешната најдобра тенисерка во светот Русинката Марија Шарапова беше елиминирана уште во првото коло на турнирот во Штутгарт, откако Французинката Каролин Гарсија ја совлада...

Шарапова: Немам толкава самодоверба како претходно

Поранешниот рекет број 1 на светската ВТА листа, Марија Шарапова призна дека има недостиг на самодоверба. Шарапова претрпе 15-месечна казна за користење на „мелдониум“...