Ознака: Марија Захарова

Захарова: САД во Боливија го повторуваат сценарио од украински „Мајдан“

Политичката ситуација во Боливија, по заминувањето од власт на претседателот Ево Моралес, личи на украински „Мајдан“ од 2004 година, изјави портпаролката на руското МНР,...

Кремљ е уверен дека ништо не може да ги наруши односите...

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека снимката за наводниот руски разузнавач,е само последна во низата провокации. - Сега доаѓа средба...

Захарова: Изјавата на Макрон ја одразува вистината за НАТО

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, на Фејсбук напиша дека изјавата на францускиот претседател, Емануел Макрон, дека НАТО е во состојба...

Захарова: САД мора да се извинат за бомбардирањето на поранешна Југославија

САД мора да се извинат за бомбардирањето на поранешна Југославија во 1999 година и да им исплатат компензација на роднините на убиените и повредените...

Захарова: Слобода на говор само на хартија

Во изминатите четири години, мисијата на ЕУ во Москва одбива да ни обезбеди список со барања за акредитација на руските новинари кои планираат да...

Москва го повика Западот да ја вразуми Приштина

Москва ги повика „покровителите“ на Приштина да ги вразумат раководството на косовските Албанци, изјави портпаролката на руското МНР, Марија Захарова, пренесува ТАСС. - Мора да се констатира дека Косово останува главен...

Руски војници пристигнаа во Венецуела во согласност со Договорот помеѓу Москва...

Руски војници пристигнаа во Венецуела во согласност со воено-техничкиот договор потпишан помеѓу Владата на Москва и на Каракас, изјави портпаролката на руското Министерство за...

Москва: Подготовките на САД за поставување оружје во вселената е неодговорно

Официјална Москва оценува дека подготовките на Вашингтон да постави оружје во вселената се неодговорни, изјави денеска портпаролката на руското министерство за надворешни работи Марија...

Захарова: САД распоредуваат специјални сили во близина на границата на Венецуела

Руското Министерство за надворешни работи денеска ги обвини САД и неговите сојузници во НАТО поради најавата за можно вооружување на опозицијата во Венецуела. Портпаролката на...

Захарова: Хуманитарната помош за Венецуела е исценирана провокација

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска изјави дека Русија смета дека планот за доставување хуманитарна помош на Венецуела е исценирана...