31.8 C
Skopje
31.7.2021 - 21:14

Ознака: Маријано Рахој

Рахој се повлекува од местото лидер на Народната партија

Поранешниот шпански премиер Маријано Рахој денеска соопшти дека ќе поднесе оставка на местото лидер на конзервативната Народна партија (ПП), откако во петокот Парламентот во...

Шпанските социјалисти бараат поддршка за уривање на владата на Рахој

Шпанските социјалисти се обидуваат да ги убедат помалите партии во Парламентот на Шпанија, да го поддржат нивниот предлог за изгласување недоверба на конзервативната Влада...

Рахој: ЕТА не може да се извлече без казна

Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска изјави дека сепаратистичката организација ЕТА, која вчера објави дека се распушта, не треба да се надева на амнестија за...

Ел Паис: Шпанија со вето поради Косово

Шпанија ставила вето на нацрт декларацијата за Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија бидејќи премиерот Маријано Рахој не сака неговиот потпис да се најде на...