Ознака: Маричиќ

Маричиќ: Сега сѐ е во наши раце, нема ништо спорно во...

Сега се е во наши раце и тоа е добро, не зависиме од која било друга држава и мислам дека ако мудро, умно и...

Маричиќ: Правото на ЕУ преведено на македонски јазик официјално во Службениот...

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ денеска потпиша Рамковна спогодба за превод на европското законодавство на македонски јазик со седум економски оператори. – Едно од...

Маричиќ од Софија: Денес отворивме европско поглавје во односите со Бугарија

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска заедно со владината делегација предводена од министерот за надворешни работи Бујар Османи присуствуваше на состанокот на...

Маричиќ: Достоинствено, одговорно и мудро денес правиме чекор кон ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, ја поздрави денешната одлуката на мнозинството пратеници, кои го поддржаа францускиот предлог за почеток...

Маричиќ: Иако имаме спротивни ставови, духот на средбата беше конструктивен

Разменивме идеи околу тоа како може во наредна фаза и Собранието и Владата да се постават за европскиот предлог. Иако имавме различни ставови по...

Разговорите во Софија продолжуваат, македонскиот јазик и идентитет се заштитени, порача...

Во разговорите во Софија денеска колку што знам нема никакви состаноци, но контактите продолжуваат постојано. Ние во целиот овој процес, особено во овие шест...

Бирн: Ова е ваше време и нема подобар предлог што е...

Демонстриравте дека сте посветени на тешкиот реформски процес што е во тек. Сакаме преговорите и пристапувањето да се случат што е можно побргу. Во...

Маричиќ: Не би било одговорно да се одбие предлог во кој...

Би била вистинска штета и за државата и за идните генерации овој момент да го пропуштиме сметајќи дека ќе добиеме во иднина можеби подобар...

Маричиќ: Историските прашања нема да се дел од преговарачката рамка

Во оваа фаза ние се уште ги разгледуваме документите во пакет, така како што се предложени и откако сите документи ќе бидат разгледни, ќе...

Ќе инсистираме позициите кои ги изнесовме да бидат вградени во преговарачката...

Денеска не сме добиле нов француски предлог или нацрт предлог, туку бугарското Собрание изгласа декларација во која ги реафирмира своите ставови. Ние ги изнесовме...