20.8 C
Skopje
25.6.2021 - 5:14

Ознака: Марио Драги

Ердоган: Италијанскиот премиер е арогантен и без почит

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го обвини италијанскиот премиер, Марио Драги, дека е арогантен и без почит откако Драги го нарече диктатор. Драги минатата недела...

Марио Драги официјално е новиот премиер на Италија

Поранешниот гувернер на Европската централна банка, Марио Драги, пред претседателот на Италија Серџо Матарела положи заклетва со што стана премиер. Неговата влада треба да се...

Италија добива нов премиер

Марио Драги, поранешен гувернер на Европската централна банка, ја прифати функцијата премиер на Италија и претстави нова влада на политичари и технократи кои треба...

Марио Драги доби мандат да ја формира италијанската влада

Поранешниот претседател на Европската централна банка, Марио Драги, доби мандат за состав на новата Влада на Италија. 73-годишниот Драги сега ќе одржи консултации со политичките...

Марио Драги предупредува на неизвесноста околу Италија

Шефот на Европската централна банка Марио Драги предупреди дека неизвесноста околу Италија и тежи на економијата на еврозоната, како резултат на несогласувањата меѓу Брисел и...