5.8 C
Skopje
26.2.2020 - 11:59

Ознака: маратон

Поради коронавирусот, маратонот во Токио нема да биде масовен

Организаторите на маратонот во Токио што треба да се одржи на 1 март најавија дека поради коронавирусот ќе нема голема бројка учесници, односно ќе...

Еден милион нови билети за ЛОИ 2020, но не и за...

Билети за маратонот ќе нема, бидејќи организаторите разработуваат планови како да се справат со тој проблем по префрлањето на трката во Сапоро Организаторите на Летните...

Градските власти на Токио се налутија по идејата на ИОК за...

ИОК пред две недели одлучи маратоните и трките во брзо одење, поради високите летни температури, наместо во Токио, да се одржат во Сапоро, оддалечен...

Подвигот на Кипчоге како предизвик, инспирација, мотив

Тој нѐ инспирира сите нас и покажа дека можеме да ги надминеме границите во животот. За спортот, за другите млади спортисти, ова е предизвик...

Историја во Виена – Кипчоге истрча маратон под два часа!

Кениецот Елиуд Кипчоге стана првиот човек во историјата кој успеал да истрча маратонска трка со време под два часа, откако во саботата во Виена...

Десиса победник на маратонот во Доха

Лелиса Десиса од Етиопија го освои златниот медал во машката маратонската трка на Светското првенство во атлетика во Доха. За да ги избегнат лошите временски...

Марко го прекина маратонот поради болка во ногата

Тринаесетгодишниот охриѓанец Марко Пејчиновски поради силни болки во ногата синоќа го прекина соло маратонот во должина од 64 километри, кој сакаше да го отплива...

Рејмонд победник во Охрид, Поп Ацев на втората позиција

Актуелниот светски првак, Французинот Аксел Рејмонд победи на Ултра маратонот на 25 километри, што се одржа денеска на Охридското Езеро. За Рејмон ова е...

Дождот не ги спречи учесниците да стигнат на целта на „Охрид...

Најдобриот македонски атлетичар Дарио Ивановски и српската атлетичарка Теодора Симовиќ победија на десет километарската трка која се одржа во склоп на атлетската манифестација „Охрид...

Тевдовски, Шилегов и македонските атлетичари трчаат во поддршка на маратонецот Георгиев

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, придружен од градоначалникот на Скопје и атлетичарите од Атлетската федерација го поддржаа ултра – маратонецот Краси Георгиев кој денеска...