-1.9 C
Skopje
19.11.2018 - 9:02

Ознака: маратон

Адријана Поп Арсова на четири истрчани маратони постави четири рекорди

Многу го сакам трчањето дури и кога е екстремно тешко, живеам за ова што го правам. Тренирам многу напорно, константно и последниве две години...

Поп Ар­со­ва пр­ва Ма­ке­дон­ка што истр­ча­ла ма­ра­тон под три ча­са

Адри­ја­на Поп Ар­со­ва ос­тва­ри исто­ри­ски ре­зул­тат во ма­ра­тон. На тр­ка­та во Под­го­ри­ца, Цр­на Го­ра, таа дел­ни­ца­та од 42,195 ме­три ус­пеа ја истр­ча под три...

Поп Арсова: Пробивањето на временската бариера од три часа е реалност

Поп Арсова во Ајндховен го собори македонскиот рекорд во маратон со време од три часа и 37 секунди Адријана Поп Арсова постави нов рекорд на...

Двајца учесници починаа на маратон во Велс

Две лица кои трчаа на полумаратонот во Кардиф, Велс, починаа по завршувањето на трката, соопшти организаторот на „Трчај за Велс“. Според англиските медиуми смртта кај...

Македонија го почна маратонот што ќе трае долго време

Македонија вчера го почна скрининг-процесот за пристапување во Европската Унија. Во Европската комисија во Брисел се наоѓа 40-члена делегација, составена од експерти од надлежните...

Берлин – идеално место за светски рекорди во маратон?

Кениецот Кипчоге, кого го нарекуваат Усеин Болт на маратонските трки, постави нов светски рекорд на трката во Берлин, каде што се поставени последните седум...

Кипчонге го растури светскиот рекорд во маратон

Кениецот Елиуд Кипчоге го собори светскиот рекорд во маратон на атлетската трка во Берлин, вчера, со време од 2:01,39 часа. Неговиот сонародник Денис Кимето...

Меѓународен атлетски маратон и ревијален ватерполо турнир во Охрид

Околу 150 натпреварувачи досега пријавиле учество на традиционалниот меѓународен Охридски атлетски маратон што традиционално се одржува на 8 септември – Денот на независноста на...

Марко Пејчиноски, малиот херој на маратонското пливање во Охрид

Дванаесетгодишниот Марко Пејчиноски е новиот херој на охридското маратонско пливање. Тој вчера за 9.02 часа во екстремно неповолни временски услови на силен ветер и...

Џетини и Позопон најбрзи на „Охридскиот пливачки маратон“

Од двајцата македонски пливачи, Евгениј Поп Ацев заврши на седмата позиција, а Александар Илиевски беше 11-ти во конкуренција на 18 натпреварувачи Италијанските пливачи Франческо Џетини...