14.9 C
Skopje
19.9.2019 - 2:50

Ознака: маратон

Марко го прекина маратонот поради болка во ногата

Тринаесетгодишниот охриѓанец Марко Пејчиновски поради силни болки во ногата синоќа го прекина соло маратонот во должина од 64 километри, кој сакаше да го отплива...

Рејмонд победник во Охрид, Поп Ацев на втората позиција

Актуелниот светски првак, Французинот Аксел Рејмонд победи на Ултра маратонот на 25 километри, што се одржа денеска на Охридското Езеро. За Рејмон ова е...

Дождот не ги спречи учесниците да стигнат на целта на „Охрид...

Најдобриот македонски атлетичар Дарио Ивановски и српската атлетичарка Теодора Симовиќ победија на десет километарската трка која се одржа во склоп на атлетската манифестација „Охрид...

Тевдовски, Шилегов и македонските атлетичари трчаат во поддршка на маратонецот Георгиев

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, придружен од градоначалникот на Скопје и атлетичарите од Атлетската федерација го поддржаа ултра – маратонецот Краси Георгиев кој денеска...

„Скопски маратон“ по 15-ти пат и рекордни 12.500 учесници

Главни фаворити за триумф на трката, која, наместо од плоштадот, ќе почне пред Собранието, се маратонците од Кенија и од Етиопија. На денешната трка...

Кипчоге победи во Лондон со второ најдобро маратонско време

Кениецот Елиуд Кипчоге (34), светскиот рекордер во маратон од Берлин 2018-та (2:01,39 часа) по четврти, рекорден пат, победи на маратонот во Лондон, со рекордно...

Кипчоге е „мајсторот“ на маратонот во Лондон!

Кениецот Елиуд Кипчоге водеше од стартот до финишот за да ја освои својата четврта титула од маратонот во Лондон во неделата, додека британскиот фаворит...

Рекорд на Скопскиот маратон – ќе трчаат над 11.000 учесници

Главни фаворити во двете конкуренции ќе бидат тркачите од Кенија и од Етиопија, меѓу кои за македонската спортска јавност најпозната е Гледис Бивот, победничката...

,,Нова Македонија” трчаше на маратонот во Будимпешта

Наставникот од скопското основно училиште „Панајот Гиновски“ Мартин Поповски, денеска истрча полумаратон во Будимпешта, во маичка со логото на „Нова Македонија“. Дваесет и еден...

На маратонот во Скопје ќе се трча и за олимписка норма

На патеката ќе може да се исполни норма за настап на ЛОИ в година во Токио. Потребното олимписко време за маратонците е 2:11,30 часа,...