16.8 C
Skopje
31.7.2021 - 7:57

Ознака: Манчевски

Се снима новиот филм на Манчевски

Во хотелот „Лимак“, во Скопје, почна да се снима „Кајмак“, седмиот филм на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски. Филмот ќе се снима пет недели...

„Врба“ на Манчевски во американските кина

Македонскиот кандидат за „оскар“ за 2021 година, „Врба“ на Милчо Манчевски, ќе игра во кината, на ТВ и на стриминг-платформите низ САД, во дистрибуција...

Мариово и Трескавец во трка за награда за филмска локација

„Врба“ на Манчевски меѓу петте финалисти Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски со Мариово и Трескавец во прилепската област е меѓу петте финалисти за наградата за...

Сребрена палма за „Врба“ на Манчевски во Валенсија

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ја освои престижната „сребрена палма“ на филмскиот фестивал во Валенсија, Шпанија. Жирито на 35-то издание на еден од најголемите...

Денеска бесплатен стриминг на „Прашина“ на Манчевски

Денеска на социјалните мрежи ќе биде споделен видеолинк на кој бесплатно ќе може истата вечер онлајн да се проследи играниот филм „Прашина“ во режија...

„Врба“ на Манчевски на 10. Филмски фестивал во Пекинг

По фестивалското затишје поради коронавирусот, „Врба“ на Милчо Манчевски го продолжува походот по светските фестивали. Филмот е селектиран во официјалната натпреварувачка програма на 10....

Манчевски: Очекуваме зголемена побарувачка на експерти за сајбер-безбедност

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, денеска и утре учествува на Европскиот форум за сајбер-безбедност во Полска, каде имаше свое обраќање на...

Манчевски: Мора да ја подобриме сликата за функционирањето на јавната администрација

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски се обрати на 11-тата конференција за човечки ресурси, во организација на Македонската асоцијација за човечки ресурси....

Манчевски: Лажните вести беа моќна алатка на непријателите на Договорот од...

Во периодот од 1 април 2018 до 15 март 2019 година во земјава се објавени вкупно 35.261 написи на македонски јазик и 13.995 на...

Манчевски за денеска најави први резултати по реакциите за непотизам

Министерот за информатичко општетсво и администрација Дамјан Манчевски за денеска најави први резултати по реакциите во јавноста за случаи на непотизам со вработувања  во...