18.9 C
Skopje
19.7.2019 - 8:26

Ознака: Манфред Вебер

Манфред Вебер без поддршка за претседател на Европската комисија

Пратеничките групи на Социјалистите и демократите и „Да ја обновиме Европа“, кои во Европскиот парламент имаат 261 од 751 пратеничко место, ја ускратија поддршката...

Европа добива прилика да го прекине политичкото пазарење за функции

Гласањето за Европскиот парламент заврши, а сега почнува пазарењето за водечките позиции во Европската унија, пренесува „Фајненшл тајмс“. Унијата треба да постави нови претседатели...

Меркел го поддржува Вебер за претседател на Европската Комисија

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека големата германска коалиција го поддржува изборот на водечки кандидат на неодамна завршените европски избори на местото претседател на...

Вебер: Не се решени проблемите

Лидерот на Европската народна партија (ЕПП), Манфред Вебер по состанокот со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан изјави дека не се решени проблемите, што би...

Невозможниот ултиматум ја исфрла партијата на Орбан од ЕПП?

Ултиматумот со кој се соочува унгарскиот премиер Виктор Орбан за избегнување на исклучувањето на неговата партија Фидес од најголемата политичка група во Европската Унија,...

Германските Зелени со критики до Вебер

Групата на германската зелена партија во Европскиот парламент го повика Манфред Вебер, кандидатот на Европската народна партија (ЕПП) за претседател на ЕК, јасно да...

Вебер: Прашањето за името мора да се затвори и Македонија да...

Лидерот на Европската народна партија (ЕПП), Манфред Вебер, кој e кандидат за претседател на Европската комисија на претстојните избори во ЕУ, изјави дека е...

Вебер: Турција не може да биде дел од ЕУ, Западниот Балкан...

Потенцијалниот кандидат за претседател на Европската комисија, Германецот од Европската Народна Партија Манфред Вебер, во интервју за полски медиуми го потврди својот став дека...