23.7 C
Skopje
17.7.2019 - 13:00

Ознака: ману

Димитров: Од нерешениот спор со Грција најголема штета трпиме ние

Кој ја трпи најголемата штета од нерешавањето на спорот со Грција? Ниту САД, ниту Русија, ниту Европа, ниту Германија, ниту, пак, Грција. Штетата е...

Трите волшебни стапчиња – конкурентност, производство, извоз

Во насока на пронаоѓање, препознавање и практикување на потребните политики за рапидно зголемување на бруто-домашниот производ, неопходно е активно и синхронизирано вклучување на јавноста...

Сообраќајка спроти МАНУ, четири лица повредени

Четири лица се повредени во сообраќајната несреќа што се случи утрово меѓу две возила спроти МАНУ, во Скопје, пренесе МИА. Според изјавите на очевидци, судирот...

Почина академик Блаже Ристовски

Почина академик Блаже Ристовски (1931-2018), редовен член на Македонската академија на науките и уметностите, соопшти Македонската академија на науките и уметностите со голема тага. Академик...

МАНУ реагира на незаконското спроведување на спогодбата со Грција

Академијата реагирала до Владата дека спогодбата од Мала Преспа не е правосилна без потпис на указот од страна на претседателот на државата и нејзино...

Фити: Намалените прогнози за економски раст се должат на новата политичка...

Прогнозите за намалување на економскиот раст (2,5 отсто според Светска банка и 1,6 отсто според ММФ) се очекувани и се должат на оваа миниполитичка...

Која придавка оди со Северна Македонија???

Гордана Сиљановска Давкова Преспанскиот договор, кој е составен дел и на референдумското прашање, го имаат прочитано исклучително мал процент граѓани. Од друга страна, апелите...

Продадени души

Со години, во времиња кога сатирата се сметаше за облик на отпор кон неправедната власт и за храброст, Македонија ги имаше „К-15“ како свои...

Можно ли е МАНУ да се преименува во АНУСМ

МАНУ има свои ставови за прашањето за името, уште од 1992 година до денес, т.е. до моментот кога преговорите навлегоа во критична фаза. И...

МАНУ ќе се консултира околу можноста да не го смени името

Македонската академија на науките и уметностите ќе има консултации со експерти со цел да се утврди дали постои можност за поголема флексибилност во однос...