-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 3:05

Ознака: ману

Македонскиот дел од пеколот и од рајот: како понатаму?

УТРЕ ВО „НОВА МАКЕДОНИЈА“: АНАЛИЗА НА ЉУПЧО КОЦАРЕВ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАНУ „Македонија е навистина уморна од битки за власт и од постојани изборни кампањи на...

МАНУ упати повик за прифаќање на вакцинацијата против ковид-19

Одделението за медицински науки при Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) упати апел за прифаќање на вакцинацијата до јавноста, врз основа на научните...

Науката треба да го одреди концептот на современите општества

Деновите на руската наука во МАНУ, од 18 до 21 октомври, претставуваат своевиден континуитет на Деновите на рускиот јазик и култура, кои се одржаа...

Коцарев: Се надевам дека наскоро ќе ја обновиме долгогодишната соработка на...

Денови на руската наука во МАНУ Тргнувајќи од премисата дека „науката преставува вистински водич на цивилизацијата, животот, и успехот“, претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев денеска...

МАНУ и фанфарите на антимакедонизмот

Повторно се огласија фанфарите на македонскиот внатрешен антимакедонизам. Фанфарошката гарда облечена во цивил или во професорски одежди и овој пат продува силно во инструментите,...

Визии на претседателите за иднината на Македонија

На собирот свое видување за околностите и предизвиците во државата дадоа актуелниот претседател Стево Пендаровски, поранешните шефови на државата, Ѓорги Иванов и Бранко Црвенковски, како...

МАНУ и историчарите со јасна порака до политичарите

Најновите барања и отстапки што ги очекува Бугарија од Македонија и кои се однесуваат на ревидирање на историјата и бришење на квалификацијата „бугарски фашистички...

Ефектот на пеперутката и нарцизмот на малите разлики

Во празничниот двоброј на „Нова Македонија“ прочитајте ја анализата на Љупчо Коцарев, претседател на МАНУ Претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев, пишува за два термина: „ефектот...

Кој се плаши од МАНУ и од Резолуцијата

Резолуцијата е дел од заедничкиот меморандум на МАНУ, МПЦ-ОА и Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Ако се гледа стриктно, ниту една од овие институции...

Професорот Димовски смета дека со вирусот ќе се бориме најмалку уште...

Професорот Александар Димовски кој ја води истражувачката лабораторија во МАНУ, по влегувањето на делта-сојот во земјава, вели дека со коронавирусот ќе се справуваме сигурно...