Ознака: Манифест

Манифестот на Де Кубертен продаден за рекордни 8,8 милиони долари

Манифестот е рачно напишан документ на 14 страници од говорот што Де Кубертен го одржал на универзитетот „Сорбона“, две години пред формирањето на ИОК...

Убиени над 20 лица во расистички напад во Тексас

Најмалку 20 лица се убиени, а 26 се повредени во вооружениот напад во трговскиот центар во градот Ел Пасо, во сојузната американска држава Текас,...

Државата доби консензуален претседател – што добија Ромите?

Ферик Сулејманов Во пресрет на претседателските избори во Република Северна Македонија, ромската заедница се консолидира и излезе со свои барања до претседателските кандидати. Барањата беа преточени...

Европските интелектуалци апелираат за спас на Европа

Манифестот во кој европските интелектуалци оценуваат дека Европа како идеја „се распаѓа пред нашите очи“ е објавен во неколку весници, вклучувајќи ги „Гардијан“ и...

Манифест за злоупотребата на Интернет во секојдневниот живот

Секоја нова технолошка алатка, измислена за побрза, подобра информација, одредена полза во општото образование и генерално за животот, освен позитивни, пројавува и негативни ефекти...

Европски активистки за правото на абортус потпишаа манифест

Загрижени од „подемот на национализмот и конзервативизмот" и „враќање назад" по прашањето за пристапот до абортус, 343 жени од 28 држави во Европа денеска...

Должници

За долгот, пак, кон народот, нека му мислат оние што се (пре)платени за тоа. Нашите најголеми должници Не е лесно да се пишува колумна по Манифестот...