6.8 C
Skopje
23.11.2019 - 3:56

Ознака: манифестација

Изложба „Ресенски ликовни мотиви“ во Кавадарци

Најновите ликовни творби мотивирани од преспанската убавина од последната ликовна работилница под наслов „Ресенски ликовни мотиви“ ќе бидат изложени вечерва со почеток во 19...

„Европски културен караван“ во посета на осум градови низ Македонија

Во рамките на манифестацијата „Нов културен бран“, поддржана од Министерството за кулутра, Универзитетот за аудиовизуелни уметности, Европска Филмска, Театарска и Танцова Академија – Скопје,...

Второ издание на поетската манифестација „Анте Поповски-Антево Перо“

Годинава меѓународната поетско-културна манифестација „Анте Поповски- Антево перо“ ќе се одвива од 4 до 6 октомври во Скопје и во родното село на поетот,...

Денови на македонските музеи

Градскиот музеј од Крива Паланка претстојниот викенд ја организира манифестацијата „Денови на македонските музеи“, која ќе се одржи на 27 и 28 септември. Целта...

Пензионерите го одбележаа својот празник

Калина С. Андонова Секоја година се одбележува 20 септември - Денот на пензионерите на Македонија. Главна манифестација е Републичката пензионерска спортска олимпијада, на која учествуваат...

ДКЦ „Карпош“ по петти пат ја организира манифестацијата за деца „Движи...

Во склоп на Европската недела на движењето што се одржува од 16-ти до 22-ри септември, спортскиот оддел при Детскиот културен центар „Карпош“ во соработка...

Струга ги испрати поетите од светот

Традиционално, со манифестацијата „Мостови“, фестивалот се простува од градот-домаќин. Сепак, тоа не е и вистинскиот крај на годинашниот фестивал, оти поетскиот карван деновиве ќе...

Од идната недела „Културно лето“ и во Карпош

Во oпштината Карпош од 29 до 31 август ќе се одржува „Културно лето - Карпош 2019 година“ на две локации, на плоштадот „Делфина“ (29...

Отворени „Струшките вечери на поезијата“

Министерот за култура Хусни Исмаили синоќа во Струга се обрати на отворањето на 58. издание на светски реномираната поетска манифестација „Струшки вечери на поезијата“,...

Издвоеното мислење и неговата сила

Во овој речиси двегодишен период на спроведување политики на добрососедство, во кој за возврат од соседите се оспорува македонскиот национален идентитет, ниту една научна...