15.9 C
Skopje
25.2.2020 - 16:43

Ознака: манила

Македонецот Игор и Филипинката Георинда со љубов споија два континента

Плановите засега ни се врзани за Скопје, но ако ни се укаже добра можност немам ништо против да живееме и на Филипините, со тоа...

Масовна евакуација на Филипините поради вулканот Таал

Филипинските власти предупредија на опасноста од голема ерупција од вулканот Таал, од кој веќе почна да истекува лава. Таал, кој е вториот најактивен вулкан...

Манила стравува од „експлозивна ерупција“ по будењето на вулканот Таал

  Филипинските власти наредија тотална евакуација на безмалку половина милион луѓе во главниот град Манила, откако вулканот Тaал исфрли лава, како и пепел на далечина...

На аеродром во Манила запленети 1.500 желки залепени со селотејп

Филипинската полиција на аеродром во Манила запленила повеќе од 1.500 живи желки завиткани со селотејп. Како што пренесе Би-Би-Си, желките биле пронајдени во четири куфери...

Уметничките дела на четири тркала во Манила

Малите автобуси наречени „џипни“ претставуваат своевидно обележје на главниот град на Филипините, Манила. Возилата се препознатливи и според графитите и муралите насликани на нив...

Уапсен францускиот „спајдермен“ откако се искачи на една од највисоките згради...

Францускиот качувач во урбани средини Ален Робер е уапсен денеска во Манила откако се искачил на една од највисоките згради во главниот град на...