31.1 C
Skopje
19.8.2019 - 16:43

Ознака: мандат

Мицотакис доби силен мандат за премиер

Лидерот на Нова демократија, Киријакос Мицотакис, од вчера ја презеде функцијата премиер на Грција. Според изборните резултати, партијата на Мицотакис на вчерашните предвремени парламентарни...

Преку нотар поднесена оставката на Груевски

Поранешниот премиер Никола Груевски својата оставка како пратеник ја достави  преку нотар во Собранието, потврди спикерот Талат Џафери. Џафери потврди дека оставката е пристигната со...

Прок­лет­ство­то на сре­ди­на­та на ман­да­тот (По­бе­ди­те Пи­ро­ви – по­ра­зи­те за­ка­ну­вач­ки)

Не­сом­не­но де­ка Зо­ран За­ев вне­се еден нов по­ли­тич­ки на­ра­тив, кој не се по­вр­зу­ва со ми­на­то­то, ту­ку е свр­тен кон ид­ни­на­та, но ски­на­ти­те кон­ци на...

Пратениците ќе одлучуваат за мандатот на Груевски

  На дневен ред на собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања повторно е закажана расправа за мандатот на пратеникот Никола Груевски, кој е...

Богоевски најави оставка по гласањето за Груевски

Павле Богоевски најави дека ќе поднесе оставка од функцијата пратеник во Собранието, по скандалот со аудиоснимката објавена на руската мрежа „Вконтакте“, а на која...

Димитриев за мандатот на Груевски: Не можам да му одземам нешто...

Не можам да му одземам нешто што не сум му дал, е одговорот на пратеникот Емил Димитриев на прашање како ќе гласа тој за...

Јанева: Се надеваме на уште еден мандат

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, со дипломатски одговор пристапи кон новинарско прашање во врска со тоа дали се подготвени листи, кои први четворица обвинители...

Најтанјаху го доби мандатот за состав на нова влада

Претседателот на Израел Рувен Ривлин денеска му наложи на актуелниот премиер на Израел Бенјамин Нетанјаху во рок од 42 дена да формира влада и...

Нетанјаху е на чекор до рекорден петти мандат

И покрај изедначениот изборен резултат со главниот ривал, израелскиот премиер е во многу подобра позиција за формирање мнозинска владејачка коалиција, составена од националисти, екстремни...

Нетанјаху веќе го подготвува теренот за зацврстување на власта

Актуелниот израелски премиер Бенјамин Нетанјаху е победник на парламентарните избори, со што си обезбеди петти мандат, јави израелската телевизија Канал 12. Според 96 проценти од...